piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

okolice Krakowa atrakcje
Podróże

Okolice Krakowa atrakcje na weekend

Małopolska jest malowniczym i pełnym atrakcji turystycznych rejonem kraju, który chętnie odwiedzany jest przez tłumy turystów w zasadzie przez cały rok. Celem ich wycieczek jest przede wszystkim Kraków, w tym Rynek Główny, Wawel oraz Kazimierz. Niewielu z nich decyduje się nie nieco alternatywne podejście do zwiedzania tego regionu, a mianowicie poznania okolic Krakowa.

Okolice Krakowa atrakcje na jednodniowe lub dwudniowe wycieczki

Kraków to potężne i tętniące życiem miasto. Niewątpliwie zachwyca ono architekturą oraz niezliczonymi zabytkami, lecz z drugiej strony może przytłaczać swoją wielością oraz typowym miejskim zgiełkiem. Zarówno dla mieszkańców miasta, którzy pragną choć na chwilę wyrwać się z codziennej bieganiny obowiązków oraz turystów zwiedzających Małopolskę w sposób nieco odmienny od powszechnie przyjętego, polecane są okolice miasta. Na tamtych terenach roztaczają się bowiem niezwykle urokliwe widoki, bogate w ciekawe wsie oraz pełne bogatej historii niewielkie miasteczka. Ponadto, okolice metropolii słyną z nieprzeciętnych walorów przyrody, w tym między innymi Ojcowskiego Parku narodowego.

Okolice Krakowa atrakcje rekreacyjne

Przylasek Rutecki, choć stanowi wprawdzie jeszcze obszar miasta to jednak cechuje się zupełnie odmiennym klimatem. Jest to rejon zalanych wodą wyrobisk, które pozostały po wydobyciu żwiru potrzebnego do budowy huty. Obszar ten jeszcze do niedawana nieco zapomniany obecnie przekształcany jest w zadbany teren rekreacyjny, który zdecydowanie sprzyja spacerom i odpoczynkowi.

Okolice Krakowa atrakcje warowne

Zamek w Niepołomicach położony jest w odległości zaledwie 20 kilometrów od centrum Krakowa. Został on wybudowany przez króla Kazimierza Wielkiego i miał on pierwotnie pełnić funkcje obronne. Wraz jednak z upływem lat oraz panowaniem kolejnych władców zyskiwał on nowe elementy, w tym wewnętrzny dziedziniec, krużganki oraz zachwycające urokiem włoskie ogrody. Przez kolejne lata popadał on w ruinę, będąc między innymi magazynem żywności czy koszarami. Na szczęście w latach 90. rozpoczęto prace związane z jego renowacją oraz nadaniem mu ponownego blasku. Obecnie zamek prezentuje się wyśmienicie, a w jego wnętrzach znajduje się hotel, dzięki czemu to wspaniała opcja ma romantyczny weekend.

Okolice Krakowa atrakcje ludowe

Zalipie, czyli najbardziej kolorowa wieś w Polsce słynie z bielonych chałup oraz malowideł z kwiatów zdobiących płoty oraz inne elementy małej architektury. To niezwykłe miejsce, które urzeka kolorami oraz przywiązaniem i szacunkiem do wielopokoleniowej tradycji.

Okolice Krakowa atrakcje klasztorne

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy klasztor istniejący na terenie kraju, który założony został prawie tysiąc lat temu. Co ciekawe, obiekt dostępny jest dla zwiedzających, a wycieczka obejmuje zwiedzanie terenu z tamtejszym mnichem.

Okolice Krakowa atrakcje przyrodnicze

Wspomniany już powyżej, Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy tego typu obiekt objęty ochroną przyrodniczą na terenie kraju. Położony jest on w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej w odległości około 16 kilometrów od Krakowa. Zachwyca piękną przyrodą, w tym białymi wapiennymi skałami, jaskiniami, potokami Prądnika i Sąspówki oraz nietoperzami, które stanowią symbol parku.