piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

zamek czocha gdzie jest
Podróże

Zamek Czocha gdzie jest i co warto o nim wiedzieć?

Średniowieczne zamki zawsze robią ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli patrzy się na nie oczami pasjonata historii lub miłośnika architektury. W Polsce jest ich sporo, a każdy z nich ma swoją unikalną historię. Jednym z najlepszych zamków wydaje się jednak być Zamek Czocha, który zyskał nawet tytuł jednego z „Siedmiu Cudów Polski”. Ten piękny budynek, a może raczej dzieło sztuki architektury, jest dumą Dolnego Śląska i stanowi jedną z najlepszych lokalnych atrakcji turystycznych. Co warto wiedzieć o sławnym Zamku Czocha?

Krótka historia dolnośląskiego zamku

Wbrew pozorom Zamek Czocha nie został wybudowany przez Polaków. W XIII wieku to Czesi postanowili stworzyć tę warownię w celu ochrony swojego państwa przed najeźdźcami. Od czeskiego władcy, Wacława I, w 1319 roku przejął go Henryk I Jaworski i jego rodzina. Po śmierci dziedzica z rodziny Jaworskich znowu przejęli go Czesi, a zamek aż do 1793 roku dynamicznie zmieniał swoją narodowość. Wtedy to też wybuchł w nim ogromny pożar, który zniszczył zdecydowanie większą część budowli. Przełom miał miejsce około 120 lat po pożarze, kiedy to w 1909 roku kupił go Ernst Gütschow – producent wyrobów tytoniowych. Na jego życzenie zamek został odbudowany na wzór ryciny zachowanej z 1703 roku. Niestety II wojna światowa i wydarzenia powojenne nie oszczędziły Zamku Czocha, przez co jego wnętrze nie jest nawet w połowie tak okazałe jak zewnętrzna część konstrukcji. Jednak sama idea zamku została zachowana, a zwiedzający mogą cieszyć się tajnymi przejściami, książęcymi komnatami, czy nawet podziwianiem zapadni zamkowych.

Zamek Czocha współcześnie

Obecnie Zamek Czocha jest przez cały rok otwarty dla zwiedzających. Mają oni możliwość zobaczenia nie tylko dziedzińca zamkowego i warowni, ale przewodnik może też zaprowadzić grupę chociażby do multimedialnej sali tortur. Ponadto w zamku regularnie odbywają się różne wydarzenia i festiwale, a jego popularność nigdy nie maleje. Jedną z najlepszych atrakcji wydaje się być możliwość zwiedzania zamku nocą, ponieważ takie budowle po zmroku zawsze pokazują swoje drugie oblicze. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest uprzednie zarezerwowanie wycieczki po godzinach otwarcia.

Gdzie właściwie znajduje się Zamek Czocha?

Mogłoby się wydawać, że osoby planujące zwiedzić Zamek Czocha gdzie jest dowiedzą się po spojrzeniu na mapę internetową. Istotnie, można się w ten sposób dowiedzieć, że znajduje się on w miejscowości Sucha, przynależącej do gminy Leśna. Jednak tak uboga informacja nie wystarczy aby dotrzeć do zamku. Dlaczego? Średniowieczna konstrukcja znajduje się nad Jeziorem Leśniańskim, ale należy pamiętać, żeby koniecznie kierować się w kierunku północnym, ponieważ po drugiej stronie jeziora znajduje się inny zamek. Dokładniej są to ruiny zamku, znanego jako Zamek Rajsko lub po prostu Zamczysko.

Turyści nie muszą się natomiast martwić o miejsce do parkowania i nocleg. Zamek Czocha bowiem ma do zaoferowania nie tylko ogromny parking samochodowy, ale również możliwość noclegu w jednym z pokojów zamkowych. Spanie w jednej z komnat może stanowić dodatkową atrakcję podczas wizyty.