piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

jeziora w Małopolsce
Turystyka

Najpiękniejsze jeziora w Małopolsce

Choć pod względem ilości jezior Mazury wiodą zdecydowany prym w skali kraju, to jednak inne obszary nie ustępują im pod względem uroku. Tak jest choćby w przypadku okolic Krakowa, ponieważ jeziora w Małopolsce są ulubionym miejscem wypoczynku nie tylko osób zamieszkujących te obszary, ale również przybywających z innych części kraju.

Jeziora w Małopolsce – Zalew Czorsztyński

Zalew Czorsztyński to niewątpliwie najbardziej znane jezioro w Małopolsce. Choć zbiornik powstał w sposób sztuczny na skutek działalności człowieka, jego malownicze położenie pomiędzy Gorcami a Pieninami zapewnia mu niezwykłą popularność. Zbiornik ten położony jest na Dunaju w związku z budową zapory na Niedzicy i skutecznie reguluje poziom wody w rzecze, jak również spełnia rolę estetyczną. Wynika ona między innymi z pobliskiego sąsiedztwa zamku w Niedzicy oraz ruin zamku w Czorsztynie. Warto dodać, że oba obiekty stanowią dużą atrakcję turystyczną oraz udostępnione są do zwiedzania.

Jeziora w Małopolsce – Jezioro Rożnowskie

Jezioro Rożnowskie, podobnie jak Zalew Czorsztyński stanowi rodzaj sztucznego zbiornika wodnego, lecz został on utworzony wcześniej. Zalew Rożnowski spełnia rolę rekreacyjną, jak również retencyjną oraz energetyczną. Zbiornik stanowi schronienie dla wielu gatunków ptaków, w tym bociana czarnego.

Jeziora w Małopolsce – Jezioro Dobrzyckie

Jezioro Dobrzyckie to zbiornik retencyjny, który położony jest pomiędzy wzniesieniami Beskidu Wyspowego a Pogórzem Wielickim. Jezioro posiada niezwykłe walory krajobrazowe, które wynikają przede wszystkim z otaczających je zalesień oraz położonego w niedalekiej odległości zamku w Dobczycach. Z uwagi na źródło ujęcia wody pitnej, kąpiel w jeziorze jest zakazana lecz mimo to stanowi ono cel osób chętnie spacerujących jego brzegiem.

Jeziora w Małopolsce – Zalew Kryspinów

Zalew Kryspinów położony jest na obrzeżach Krakowa, a w związku z tym stanowi on główne miejsce odpoczynku jego mieszkańców. Teren ten jest zagospodarowany. Znajduje się na nim bowiem strzeżone kąpielisko, pole namiotowe oraz baza gastronomiczna i sprzętu wodnego. Zalew ten powstał na skutek zalania wyrobiska po kopalni piasku i mimo swoich niewielkich rozmiarów stanowi popularne miejsce przyjemnego relaksu dla mieszkańców miasta.

Rzeki w Małopolsce

Mieszkańcy Małopolski poza korzystaniem z uroków pobliskich zamkniętych zbiorników wodnych mogą również wypoczywać nad brzegiem rzek oraz tamtejszych potoków. W tym przypadku idealnym pomysłem na spędzenie przemiłych chwil nad wodą jest spływ kajakowy przełomem Dunajca. Ponadto, spływy Dunajcem organizowane są również na dość dużych tratwach oraz na mniej niespokojnych odcinkach rzeki. Dzięki temu ten rodzaj rozrywki oraz niezapomnianych wrażeń dostępny jest dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Poza Dunajcem mieszkańcy Krakowa oraz okolic mogą się rozkoszować urokami Wisły i choć kąpiel w jej wodach jest zakazana, to jednak rzeka daje możliwość odpoczynku przy jej brzegu. Z tej możliwości chętnie korzystają przyjezdni goście, dla których połączenie wody oraz widoku na Wawel jest niezapomniane.