piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

ćwiczenia na brzuch
Sport

Ćwiczenia na brzuch

Właściwie dobrane ćwiczenia na brzuch pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w tych partiach ciała. Warto, jednak wiedzieć jakie ćwiczenia wykonywać oraz z jaką systematycznością. W tym tekście wskazujemy jakie ćwiczenia na brzuch są skuteczne, pozwalają schudnąć i uniknąć kontuzji.

Jakie ćwiczenia na brzuch są najbardziej skuteczne?

Istnieje wiele ćwiczeń na brzuch, ale nie wszystko są tak samo skuteczne. Zawsze przysłowiowym kluczem do sukcesu jest różnorodność, a także regularny trening. Warto też rozpocząć ćwiczenia od niewielkiej ilości wykonywanych powtórzeń, by początkowo nie zniechęcić się i nie stracić zapału.
Jeśli chodzi o kategorie ćwiczeń, które pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha, to poleca się zwłaszcza przysiady. Jest to idealne ćwiczenie dla osób początkujących. By wykonywać je właściwie należy ustawić stopy na szerokości barków, a następnie opuszczać biodra do momentu aż znajdą się w pozycji równoległej do podłogi i – na koniec – wyprostować sylwetkę.
Kolejnym, polecanym ćwiczeniem są skłony tułowia w pozycji leżącej.
Należy wykonywać je leżąc na plecach oraz wyciągając ramiona nad głowę. Następnie, przy napiętych mięśniach, należy podnieść wyprostowane nogi nad podłogę i starać się dosięgnąć dłońmi do kolan, a potem powoli unosić głowę, ramiona oraz barki, po czym wracać do wyjściowej pozycji.
Dla osób, które chcą stracić tkankę tłuszczową z okolic brzucha, poleca się również brzuszki w pozycji z uniesionymi nogami. Tego typu ćwiczenia wykonuje się w pozycji leżącej na plecach, kiedy dłonie skrzyżowane są na karku lub ułożone prosto przed sobą. Nogi, z kolei należy unosić i uginać pod kątem 90 stopni.

Deska/Plank – polecane ćwiczenie na brzuch i inne partie ciała

Deska to popularne ćwiczenie na brzuch, które angażuje wiele partii mięśniowych – nie tylko mięśnie brzucha, ale też pleców, ramion i nóg.
Pozwala ładnie wyrzeźbić ciało oraz podkreślić wcięcie w talii. Wskazuje się też, że deska jest jednym z ćwiczeń, które wzmacniają ogólnie mięśnie tułowia i zapewniają prawidłową postawę ciała, co koryguje również bóle w obrębie kręgosłupa.
Regularne wykonywanie deski pozwala, już po kilku tygodniach, zobaczyć pierwsze efekty w postaci wzmocnionych i wyrzeźbionych partii ciała w okolicach brzucha, a także smuklejszej sylwetki. Aby to uzyskać, deskę powinno wykonywać się początkowo około 2-3 razy w ciągu tygodnia, utrzymując ciało we właściwej pozycji do 30 sekund. Następnie należy wydłużać czas o 15 sekund, dzięki czemu tkanka mięśniowa będzie intensywniej pracować. W ten sposób należy ćwiczyć regularnie, co pozwala też dodatkowo unieść biust. Warto też łączyć deskę z innymi, codziennymi treningami – np. ćwiczeniami aerobowymi lub krótkim i intensywnymi treningami spalającymi tkankę tłuszczową.

Ćwiczenia na brzuch będą skuteczne jeśli będziemy pamiętać o kilku, ważnych czynnikach, takich jak: regularność, właściwa pozycja ciała podczas ćwiczeń oraz odpowiednia intensywność wykonywanych partii ćwiczeń.