Ćwiczenia rozciągające są ważnym elementem każdego treningu, ponieważ umożliwiają one efektywną regenerację organizmu po dużym wysiłku fizycznym. Nie tylko regulują one oddech lecz również wspomagają układ przywspółczulny czy pozwalają zwiększyć elastyczność ciała i uniknąć kontuzji.
Zalety wykonywania ćwiczeń rozciągających
Jak wspomniano powyżej, ćwiczenia rozciągające powinny stanowić nieodzowny element każdego treningu. Co istotne, nie wymagają one dużego nakładu czasu, a korzyści płynące z ich wykonywania są nieocenione. Aktywny wysiłek fizyczny na siłowni lub w klubie fitness wiąże się między innymi z podwyższeniem tętna oraz przyspieszeniem oddechu. Dlatego po jego zakończeniu tak ważne jest odpowiednie schłodzenie ciała oraz wykonanie ćwiczeń rozciągających. W ten sposób ciało ma szanse powrotu do stanu sprzed treningu. Oddech i tętno normują się, a wykonywane ćwiczenia rozciągające wspierają układ przywspółczulny, sprzyjają regeneracji oraz odpoczynkowi. Ponadto, ciało bezpośrednio po treningu jest rozgrzane, co sprzyja jego rozluźnieniu oraz zwiększeniu elastyczności i ruchomości. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka ewentualnych kontuzji w przyszłości.
Zasady dotyczące zakończenia treningu
Po wykonywaniu dużego wysiłku fizycznego powrót do stanu fizjologicznego powinien odbywać się stopniowo. W tym celu należy uzupełnić utracone podczas treningu płyny. Spożywana woda pomaga nie tylko uzupełnić zapas płynów, ale również skutecznie obniża temperaturę ciała. Po zakończonym treningu warto również wziąć chłodny prysznic, który pomaga zachować higienę ciała oraz działa korzystnie na mięśnie. Letnia woda efektywnie obniża temperaturę ciała oraz działa regeneracyjnie. Należy jednak unikać zbyt ciepłej wody, która utrudnia „zresetowanie” organizmu. Poza nawodnieniem i schłodzeniem ciała należy zadbać również o unormowanie oddechu oraz wykonanie ćwiczeń rozciągających.
Ćwiczenia rozciągające
Ćwiczenia rozciągające mają na celu rozluźnienie poszczególnych partii ciała. W celu rozciągnięcia klatki piersiowej i mięśni brzucha można wykonać pozycję kobry. Zwiększa ona elastyczność kręgosłupa, a ponadto rozciąga klatkę piersiową i mięśnie brzucha oraz otwiera barki.
Kolejnym obszarem, które należy rozciągnąć są mięśnie pośladków. Warto zatem wykonać skręty tułowia w pozycji siedzącej. Rozluźniają one biodra, zwiększają zakres ruchu kręgosłupa oraz obniżają napięcie pośladków. W celu rozluźnienia mięśni nóg należy wykonać skłony ciała w wypadzie. Tego typu ćwiczenia rozciągające działają korzystnie na mięśnie bioder, pach oraz ud. Wypad można również wykonywać wraz z rozciąganiem zginaczy bioder. Po aktywnym wysiłku należy również zadbać o regenerację pleców. W tym celu wskazane jest wykonywanie skłonów, które relaksują przede wszystkim dolną partię pleców. Podczas wykonywania ćwiczenia warto warto zadbać o lekkie ugięcie kolan, które zapobiegnie przeciążeniu pleców oraz rozluźnienie karku i ramion. Podczas wykonywania ćwiczenia można wykonywać delikatne kołysanie, które pozwoli rozciągnąć większe obszary pleców.