piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

suplementy diety
Zdrowie

Suplementy diety – czym właściwie są i czy mogą zastąpić leki?

Suplementy diety mają za zadanie uzupełniać niedobory składników odżywczych w organizmie człowieka. Należy pamiętać, że nie są to lekarstwa, choć na to mogą wskazywać ich telewizyjne reklamy, które przez ostatnie lata zawładnęły ekranami telewizorów Polaków. Co prawda, odpowiednio dobrane i stosowane w racjonalnych dawkach mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, z pewnością nie zastąpią jednak środków przepisywanych na receptę przez medyków.

Suplementy diety – marketing, czy faktyczne działanie?

Półki aptek, drogerii, a nawet dyskontów wprost uginają się pod ciężarem różnego rodzaju witamin i minerałów w formie kapsułek, czy saszetek do rozpuszczania. Suplementy diety stały się w ostatnich latach niezwykle popularne, głównie za sprawą działań marketingowych. Koncerny prześcigają się w pomysłach na reklamy swoich środków, a każda przerwa w filmie, serialu telewizyjnym, czy playliście radiowej, wypełniona jest w większości historiami o zbawiennym działaniu magnezu, czy witaminy D3. Według producentów suplementy diety są obecnie w stanie pomóc na każdą dolegliwość, nawet na te, o których istnieniu wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Jeśli wierzyć reklamom, spożywanie kolorowych kapsułek może wesprzeć odchudzanie, poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci, a nawet uleczyć człowieka z zespołu niespokojnych stóp. Na ile jednak faktycznie ma to prawo działać można zweryfikować prostym sposobem, mianowicie czytając skład na tyle opakowania.

Suplementy diety, a lekarstwa

Witaminy i minerały od czołowych producentów zazwyczaj są reklamowane przez aktorów w białych kitlach, przebranych za medyków bądź naukowców. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że suplementy to jedynie rodzaj środka spożywczego, który może uzupełniać pewne niedobory w diecie, ale nie jest lekiem i nie zastąpi wizyty w przychodni w razie pogarszającego się stanu zdrowia. Trzeba mieć świadomość, że jedynie środki zakwalifikowane i dopuszczone do dystrybucji, jako medykamenty, mogą zwalczać objawy choroby i zapobiegać jej nawrotom, poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. Warto zdawać sobie także sprawę z tego, że jakikolwiek lek, nim trafi na półkę w aptece przechodzi długotrwałe i niezwykle szczegółowe badania kliniczne zakończone wydaniem opinii przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Jeśli natomiast chodzi o suplementy, to po zdecydowanie mniej wnikliwej analizie składu, decyzję o wprowadzeniu do obrotu, podobnie jak w przypadku tysięcy innych środków spożywczych, podejmuje Państwowy Inspektorat Sanitarny.

W XXI wieku ludzie mają świadomość konieczności troski o zdrowie swoje oraz bliskich. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele czynników oddziałuje negatywnie na nasz organizm, dlatego staramy się minimalizować skutki nieprawidłowej diety, czy stresującego trybu życia. Należy jednak pamiętać o zachowaniu racjonalizmu w suplementacji, tak by ta faktycznie wspierała nasze funkcjonowanie.