piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

co spakować w góry
Podróże

Co spakować w góry? Krótki poradnik dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w górach

Co spakować w góry? To pytanie zadają sobie osoby, które planują ferie zimowe na stokach oraz na szlakach górskich. Mimo iż w internecie jest wiele poradników dotyczących tego, jak odpowiednio spakować się na taki wyjazd w góry, to jednak wiele osób popełnia podstawowe błędy i bierze ze sobą albo za mało, albo za dużo niepotrzebnych rzeczy. Dlatego też bez względu na to, czy planuje się rodzinny wypad w Tatry, czy też wakacje z przyjaciółmi na górskich szlakach, warto mieć kilka poniższych rzeczy w plecaku.

Odzież termiczna

Każdy, kto wybiera się w góry w sezonie jesienno – zimowym, obowiązkowo powinien zabrać ze sobą wygodną, funkcjonalną odzież termiczną. Bielizna, spodnie i bluzka termiczna jest niezastąpiona nie tylko podczas uprawiania sportów zimowych, ale także podczas wspinaczek górskich, jak i codziennych spacerów po urokliwych miasteczkach. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pogoda w górach potrafi zmienić się błyskawicznie, dlatego też zawsze warto być odpowiednio ubranym.

Odpowiednie buty

Co roku w telewizji pojawiają się informacje o tym, iż niektóre osoby wybrały się w góry w nieodpowiednim obuwiu. Zanim więc rozpoczniemy pakować plecak na wycieczkę, obowiązkowo trzeba udać się do dobrego sklepu sportowego i wybrać idealne buty na wycieczkę. Szczególnie jeżeli planuje się wycieczki po górach lub zwiedzanie okolicznych miejscowości. Trampki, kozaki lub inne buty codziennie zdecydowanie nie sprawdzą się na takiej wycieczce. Buty z odpowiednią, grubą podeszwą i ociepleniem, pozwalające stopie oddychać będą strzałem w dziesiątkę.

Mapa, nawigacja lub GPS

Mnóstwo osób, które jeździ na ferie w góry ma problem z trafieniem do celu. Dlaczego? Miasteczka obsypane śniegiem zupełnie inaczej wyglądają, niż w okresie letnim. Warto mieć zawsze przy sobie mapę, nawigację lub GPS, która pomoże w znalezieniu miejsca docelowego. Nawet podczas górskich wspinaczek warto wcześniej na takiej mapce zaznaczyć trasę, by nie zabłądzić. Każdy, kto choć raz wybrał się w góry zimą, doskonale wie, jak szybko można zgubić trasę. Trzeba pamiętać również, iż zmrok zapada szybciej w okresie zimowym, dlatego też nie warto tracić czasu na błądzenie na górskich szlakach.

Przekąska i termos z herbatą

Osoby, które uwielbiają jeździć na nartach lub na snowbordzie doskonale wiedzą, jak ważne są przerwy podczas szusowania, na których można udać się na gorącą herbatę lub czekoladę do pobliskiej kawiarni. Co zrobić w sytuacji, gdy jest się na szlaku, a mapa wskazuje, iż schronisko jest daleko? Poleca się zawsze mieć w plecaku termos z gorącym napojem i lekką przekąskę w postaci batonika, kanapki itp.

Aparat, lornetka

Na każdą wycieczkę w góry warto zabrać lornetkę oraz aparat fotograficzny. Niesamowite widoki, zwierzyna, roślinność – to wszystko warto uwiecznić. Dlatego też poleca się turystom, by ci często zatrzymywali się na szlakach i fotografowali piękną naturę, która ich otacza. Tym bardziej, że każdy taki wypad w góry jest inny i na każdym z nich można dostrzec zupełnie co innego.