piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

atrakcje w gdańsku
Podróże

Najciekawsze historyczne atrakcje w Gdańsku

Gdańsk bez wątpienia jest miastem o bogatej historii, a to właśnie w nim rozgrywała się większość wydarzeń kluczowych dla państwa polskiego. Dlatego też jest częstym miejscem wizyt pasjonatów historii, którym nie wystarczą zdjęcia i opisy ważnych wydarzeń historycznych z podręczników lub artykułów internetowych. Właśnie z tego powodu w Gdańsku powstały liczne atrakcje historyczne, dzięki którym miłośnicy dawnych dziejów mogą sobie pozwolić nawet na kilkudniową wycieczkę skupioną wyłącznie na miejscach związanych z ich zainteresowaniami. Poniżej przedstawiamy najciekawsze historyczne atrakcje w Gdańsku.

Westerplatte, legendarne miejsce rozpoczęcia II wojny światowej

Choć II wojna światowa była najstraszniejszym konfliktem w dziejach ludzkości, to nie da się zaprzeczyć, że dla większości historyków ten temat jest nie tylko ważny, ale również intrygujący. Dlatego trudno sobie wyobrazić aby jakikolwiek pasjonat historii, będąc w Gdańsku, nie postawił swojej stopy na Westerplatte. W końcu to właśnie w tym miejscu doszło do rozpoczęcia II wojny, a nasi żołnierze przez siedem dni bronili tego miejsca w 1939 przed oblężeniem Niemiec.

Na miejscu, poza znanym każdemu Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, znajdują się też liczne tablice informacyjne, wieża widokowa, cmentarz upamiętniający poległych żołnierzy, a nawet pozostałości po wojskowym bunkrze, które można bezpiecznie zwiedzać. Na dodatek na Westerplatte można się dostać okrętem turystycznym, z którego da się podziwiać różne gdańskie obiekty.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku rajem dla każdego historyka

Każdy kto interesuje się historią nie mógłby przejść obojętnie obok tego obiektu. Znajdująca się kilkanaście metrów pod ziemią wystawa jest jedną z największych na świecie, a wszystkie jej elementy są poświęcone II wojnie światowej, jej przyczynom oraz skutkom. Niezwykłe eksponaty, reprodukcje, multimedia i cała gama innych obiektów historycznych zapewnią każdemu kilkugodzinną wycieczkę, po której nie będzie się dało spojrzeć na zapiski o globalnych działaniach zbrojnych tak samo jak wcześniej. Jest to prawdopodobnie najciekawsza historyczna atrakcja w Gdańsku.

Europejskie Centrum Solidarności, czyli kontynuacja wrażeń z Muzeum II Wojny Światowej

Jeżeli ktoś po zwiedzeniu obiektu omawianego w powyższym akapicie ciągle czuje niedosyt, zdecydowanie powinien zajrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności. Wystawy znajdujące się w ECS są w całości poświęcone historii Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zabierając odwiedzającego w podróż po drodze do obalenia komunizmu. W budynku znajduje się między innymi cała gama najróżniejszych eksponatów, które przyczyniły się do przeprowadzenia pierwszych (częściowo) wolnych wyborów w 1989 roku. Najbardziej godnym uwagi eksponatem jest zbiór tablic z 21 postulatami strajkujących stoczniowców. Oczywiście na osobach niezapoznanych z historią nie robią one tak dużego wrażenia, jednak ich wartość została uznana przez samo UNESCO, które wpisała tablice na listę najcenniejszych dokumentów świata.

Na zakończenie wycieczki i ochłonięcie… Muzeum Bursztynu

Bursztyn jest jednym z najwcześniej odkrytych kamieni ozdobnych, z którego Gdańsk słynął jeszcze przed powstaniem Polski. W końcu Rzymianie właśnie z gdańskich ziem pozyskiwali regularnie bursztyn, co zostało udowodnione po odkryciu zapisków o „szlaku bursztynowym”. Kamień ten ma bardzo długą i ciekawą historię, a zwiedzenie Muzeum Bursztynu idealnie nadaje się na wyciszenie po wycieczce w jednym z dwóch wyżej wymienionych muzeów.