piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

ćwiczenia z hantlami
Sport

Efektywne ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia z hantlami są niezwykle popularne, ponieważ nie tylko są dobrym sposobem poprawę wyglądu sylwetki, ale również mogą być wykonywane podczas ćwiczeń na siłowni, jak i w domu.

Ćwiczenia z hantlami – zalety

Ćwiczenia z hantlami umożliwiają efektywne spalanie tkanki tłuszczowej oraz budowanie masy mięśniowej. Poprawiają ogólną kondycję organizmu oraz mogą być wykonywane zarówno przez osoby początkujące, jak i te bardzo zaawansowane. Ponadto, podczas ćwiczeń z hantlami można wybierać pozycje asymetryczne oraz symetryczne, a także w prosty sposób zmieniać obciążenie. W przypadku łączenia ćwiczeń z hantlami wraz z aktywnością aerobową można oczekiwać bardzo dobrych efektów, w postaci wymodelowania sylwetki, w tym ujędrnienia biustu.

Ćwiczenia z hantlami – wybór odpowiedniego sprzętu

Podczas ćwiczeń z hantlami na poszczególne partie ciała należy korzystać z odpowiedniego sprzętu. Powinien on być dobierany nie tylko w zakresie wagi, ale również możliwości zmiany jego obciążenia oraz rodzaju materiału, z którego został wykonany. Ponadto, ciężarki powinny być wybierane w zależności od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej oraz płci. Kobiety z reguły wybierają hantle winylowe w zakresie od 0,5 do 5 kg, natomiast mężczyźni – sztangielkę ze zmiennym obciążeniem od 2 do 10 kg. Hantle winylowe zazwyczaj wykonane są z betonu pokrytego winylem w bardzo bogatej gamie kolorystycznej. Tego typu produkty wykorzystywane są przede wszystkim na zajęciach fitness. Hantle neoprenowe zapewniają dobry uchwyt, nie chłoną wilgoci, a zastosowana warstwa materiału chroni przed urazem ciała w momencie ich upadku. Ponadto, w sprzedaży dostępne są również miękkie hantle pokryte PVC, gumowe oaz sztangielki żeliwne i bitumiczne.

Ćwiczenia z hantlami – konsultacja lekarska

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia z hantlami przynoszą wiele prozdrowotnych korzyści. Należy jednak pamiętać o tym, że podobnie jak w przypadku każdej innej podejmowanej fizycznej w przypadku występowania poważnych chorób przewlekłych wymagają one konsultacji lekarskiej. Wówczas specjalista zaproponuje taką aktywność, która dostosowana jest do możliwości oraz potrzeb pacjenta. Ponadto, każdy trening powinien zaczynać się od rozgrzewki oraz kończyć rozciąganiem. Jego minimalny czas trwania wynosi co najmniej pół godziny, a sam trening może być wykonywany kilka razy w tygodniu.

Przykłady ćwiczeń z hantlami

Ćwiczenia z hantlami mogą skupiać się na wybranej partii ciała. W przypadku chęci wzmocnia rąk należy stanąć w lekkim rozkroku, a ręce wraz z hantlami unieść nad głowę. Następnie należy zginać ręce w łokciach i przenosić hantle za głowę. Podczas wykonywania ćwiczenia łokcie powinny znajdować się jak najbliżej ucha. Ćwiczenie to może być również wykonywane w pozycji siedzącej oraz leżącej, lecz zawsze wymaga napięcia mięśni korpusu i utrzymania prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia z hantlami mogą również w znacznym stopniu angażować mięśnie brzucha, na przykład w pozycji deski lub też modelować mięśnie pośladków. W tym przypadku szczególnie polecane są ćwiczenia wykonywane w wykroku lub w przysiadzie.