piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

co zobaczyć w Szczecinie
Podróże

Co zobaczyć w Szczecinie – miejsca godne polecenia

Gdyby zapytać grupę osób o to, co warto zwiedzić w Szczecinie, pewnie większość miałaby spory problem z udzieleniem odpowiedzi. Tymczasem warto podkreślić, że jest to jedno nie tylko z najpiękniejszych, ale i także najbardziej niedocenianych polskich miast. Szczecin wielu ludziom kojarzy się z szarymi, nieciekawymi budynkami, ewentualnie ze stocznią. Tymczasem jest to miasto, które z pewnością warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wojaży po Polsce.

Zamek Książąt Pomorskich

Jest to atrakcja, która zazwyczaj bywa wymieniana na samym szczycie miejsc, które warto w Szczecinie odwiedzić. Nic dziwnego – zamek ten uznawany jest za jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najlepiej zachowanych, jeśli chodzi o północną część Europy.

Zamek Książąt Pomorskich znajduje się na szczycie Wzgórza Zamkowego. Został zniszczony w okresie drugiej wojny światowej. Dzięki szczegółowym planom został odbudowany w w okresie powojennym, dzięki czemu turyści dziś mogą cieszyć oczy jego majestatem i wspaniałością.

Zamkowe zabudowania można zwiedzać codziennie od godziny szóstej rano aż do dwudziestej trzeciej. Turyści za niewielką opłatą mogą także zwiedzić galerie wystawowe.

Bazylika św. Jakuba

Osoby, które zastanawiają się, co zobaczyć w Szczecinie, muszą koniecznie odwiedzić budynek bazyliki św. Jakuba. Co ciekawe, znajduje się ona w niedalekim sąsiedztwie Zamku Książąt Pomorskich, można więc te dwa obiekty odwiedzić tego samego dnia. Wysoki budynek z czerwonej cegły posiada strzelistą wieżę, która już z daleka rzuca się w oczy. Obecnie jest drugim pod względem wysokości budynkiem w całym mieście – i drugim w tej samej kategorii kościołem w całej Polsce – przegrywa jedynie z bazyliką licheńską.

Początki bazyliki datuje się na rok 1187, kiedy w tym miejscu stanął pierwszy kościół. Przez kolejne wieki budynek wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Szczególne zniszczenia dotknęły go w okresie drugiej wojny światowej, po której bazylika wymagała gruntownej renowacji.

Co ciekawe, na wieży kościoła znajduje się obecnie taras widokowy. Za opłatą jedynie dziesięciu złotych można ze znacznej wysokości podziwiać panoramę miasta. Nie trzeba martwić się również o konieczność mozolnej wspinaczki, jako że na taras widokowy turystów wwozi winda.

Wały Chrobrego

Mówiąc o tym, co trzeba zobaczyć w Szczecinie, nie sposób nie wspomnieć o Wałach Chrobrego. Nazwa może być nieco myląca dla osób, które nigdy nie słyszały o tej atrakcji. Jest to taras widokowy o długości ponad pięćset metrów, z którego można podziwiać port w Szczecinie oraz płynącą nieopodal Odrę.

Wały widokowe powstały na początku dwudziestego wieku i z marszu stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Szczecina. To doskonałe miejsce, żeby zaczerpnąć oddechu, odpocząć po całodziennym zwiedzaniu i zrobić kilka fantastycznych zdjęć.

Podsumowując, osoby zastanawiające się co zobaczyć w Szczecinie, mogą mieć pewność, że miasto to ma do zaoferowania bardzo wiele. I chociaż pod względem popularności przegrywa z innymi metropoliami, to jednak z pewnością warto je odwiedzić.

To, co szczególnie powinno ucieszyć osoby odwiedzające miasto, to fakt, że wciąż nie jest ono tak zdominowane przez turystów jak Warszawa czy Kraków. Nawet największa atrakcje turystyczne nie są tutaj mocno zatłoczone. I chociaż wydawać by się mogło, że pod względem uroku i klimatu Szczecin pozostaje w tyle, to jednak czeka tu na odkrycie wiele urokliwych zakątków. Jeśli chodzi o zaplecze gastronomiczne i noclegowe, to także jest tu z czego wybierać.