piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

anemia objawy
Zdrowie

Anemia objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie

Anemia to choroba, która związana jest z nieprawidłowościami w obrębie czerwonych krwinek oraz zmniejszonej ilości hemoglobiny we krwi. Może mieć ona poważne skutki, które dotykają istotnych organów, w tym mózgu czy serca. Anemia daje objawy typowe oraz mniej charakterystyczne oraz wymaga diagnostyki i leczenia.

Anemia

Anemia to choroba, która cechuje się zmniejszoną ilością czerwonych krwinek lub też obniżeniem poziomu hemoglobiny przy prawidłowym poziomie erytrocytów. Anemia daje różne objawy oraz wymaga leczenia w celu uniknięcia poważnych powikłań, które związane są z niedotleniem kluczowych organów, w tym serca lub mózgu. Trwałe uczucie senności i zmęczenia oraz silne odczuwanie stresu powinno skłaniać do wykonania badania krwi w postaci tak zwanej morfologii. Jej wyniki pozwalają klasyfikować anemię jako łagodną, umiarkowaną, ciężką, a nawet zagrażającą życiu. Ponadto, w zależności od przyczyn anemię opisuje się jako krwotoczną, wynikającą z niedoboru żelaza, związaną ze współistnieniem chorób przewlekłych, megaloblastyczną oraz hemolityczną i aplastyczną. Ponadto, anemia może mieć związek z niedoborami witaminy B12, uszkodzeniem erytrocytów na skutek działania przeciwciał, schorzeniami szpiku kostnego, przyjmowaniem niektórych leków oraz AIDS.

Anemia objawy mniej swoiste

Wśród objawów anemii wyróżnić można te, które są mało charakterystyczne i obejmują między innymi: osłabienie oraz występujące zawroty głowy, permanentne uczucie zmęczenia, które nie mija nawet mimo odpoczynku, blady wygląd ust, spojówek oczu, powiek po ich odchyleniu. Bladość dotyczy zarówno skóry, jak i błon śluzowych. Ponadto, w przebiegu anemii włosy stają się suche i mają tendencje do łamania się oraz wypadania.

Anemia objawy bardziej swoiste

Objawy anemii mogą być również bardziej charakterystyczne, w tym uczucie kołatania serca, zaburzenia pamięci oraz trudności w koncentracji, spadek nastroju, a nawet depresja. Ponadto, w zależności od przyczyn anemii wyróżnić można zmiany osobowości, zaburzenia neurologiczne, parestezje czy reakcje paranoidalne. Wśród innych dolegliwości wymienić można również pojawiające się siwe, matowe i osłabione włosy oraz zmniejszenie apetytu, zapalenie błony śluzowej języka oraz występowanie zajadów.

Anemia diagnostyka

Występowanie któryś z powyższych dolegliwości powinno skłonić pacjenta do wykonania badania morfologicznego krwi. Ponadto, w niektórych przypadkach konieczna jest pogłębiona diagnostyka obejmująca inne parametry krwi lub nawet biopsję szpiku.

Anemia leczenie

W zależności od przyczyn oraz rodzaju anemii podejmuje się odpowiednie leczenie, które może obejmować uzupełnienie poziomu żelaza w organizmie, zmianę diety na bardziej zrównoważoną oraz bogatą w witaminę C, wdrożenie leczenia farmakologicznego opartego na androgenach, glikokortykosteroidach czy erytropoetynie. Ponadto, w przebiegu anemii wrodzonej konieczne jest przetaczanie koncentratów erytrocytów. Niezależnie jednak od przyczyn anemii jej leczenie jest bardzo istotne, ponieważ brak jego podjęcia prowadzić może go groźnych następstw, w tym między innymi niewydolności serca.