piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

yerba mate zestawy
Zakupy

Yerba mate zestawy dla początkujących i zaawansowanych smakoszy

Yerba Mate to nie tylko sposób na zaspokojenie pragnienia, ale również rodzaj swoistego rytuały. Wymaga on między innymi doboru odpowiedniego gatunku roślin oraz starannego przegotowania napoju.

Yerba Mate

Yerba Mate przygotowana jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina naturalnie występuje w lasach Ameryki Południowej. Zgodnie z legendą ziarna rośliny zostały podarowane członkowi tamtejszego plemienia Guarani przez boginię księżyca i chmury w zamian za uratowanie przed jaguarem. Indianie doceniali napój z uwagi na jego działanie ograniczające głód oraz zmęczenie. Yerba Mate w Europie pojawiała się w XVI wieku.

Yerba Mate – działanie prozdrowotne

Yerba Mate bogata jest w wapń, potas, magnez, żelazo oraz witaminę A, C oraz z grupy B. Napój z suszu wpływa na zbilansowanie diety, działa odprężająco oraz pomaga skupić uwagę.

Yerba Mate – szeroki wybór odmian roślin

Obecnie na świecie spotyka się ponad 150 odmian rośliny, która w zależności od miejsca uprawy charakteryzuje się unikalnym smakiem i aromatem. Ponadto, ma na niego również wpływ sposób mielenia liści oraz stosowanie dodatków, na przykład w postaci ziół czy owoców. Liście pochodzące z Argentyny cechują się dość gorzkim i dymnym posmakiem. Gatunki pochodzące z Paragwaju są mocne, dymne oraz pełne wyczuwalnej goryczy. Brazylijska Yerba Mate może mieć postać zmielonego proszku lub dużych krojonych liści. W tym wypadku brak suszenia dymem wpływa na brak goryczy. Napój pochodzący z Urugwaju posiada lekką gorycz lecz pozbawiony jest typowego aromatu dymnego.

Yerba Mate zestawy do picia

Zestawy do picia Yerba Mate składają się z naczynia z tykwy oraz bomtilli. Ponadto, naczynie może być drewniane lub ceramiczne.

Yerba Mate zestawy z naczyniem z tykwy

Naczynia wykonane z tykwy są lekkie i wytrzymałe. Ścianki naczynia wchłaniają esencję z naparu, długo utrzymują ciepło napoju, a jednoczenie nie parzą rąk. Z drugiej jednak strony, takie naczynia wymagają odpowiedniej pielęgnacji oraz dokładnego suszenia, które ogranicza się ryzyko rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni. W sprzedaży dostępne są naczynia o klastycznej pojemności od 150 do 350 ml, jak i większe.

Yerba Mate zestawy z naczyniem z drewnianym

Drewniane naczynia są estetyczne, a przyrządzany w nich napój cechuje się lekkim aromatem. Typowe naczynia mają od 100 do 200 ml i podobnie jak wykonane z tykwy wymagają dokładnego suszenia. Co ciekawe, naczynia wykonane z drzewa Palo Santo posiadają naturalną ochronę przed rozwojem pleśni w postaci warstwy żywicy, która może również zasklepiać drobne uszkodzenia naczynia.

Yerba Mate zestawy z naczyniem z ceramicznym

Naczynia ceramiczne są praktyczne, ponieważ nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Nie utrzymują one jednak ciepła napoju, szybko się nagrzewają oraz nie przekazują unikalnego roślinnego aromatu.

Yerba Mate zestawy – wybór bombilli

Specjalna rurka do picia napoju powinna być dobierana w zależności od wielkości naczynia. Ponadto, lekkie rurki powinny być wybierane w przypadku naczyń z tykwy, a cięższe – przy drewnianych lub ceramicznych. W sprzedaży dostępne są bombille wykonane z bambusa, niklowane, stali nierdzewnej oraz stopu alpaka. Podczas wyboru konkretnego produktu warto również zwrócić uwagę na zastosowany w nim filtr.