piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

Szczawnica atrakcje
Lifestyle Turystyka

Szczawnica atrakcje, które zachwycą turystów

Szczawnica jest bardzo pięknym miastem turystycznym, które z każdej strony otoczone jest malowniczymi krajobrazami, a niektóre miejsca zapewniają nawet widok na Tatry. Jest to idealna opcja dla każdego kto nie chce aby tłumy ludzi, na przykład w popularnym Zakopanem, zepsuły mu spokojne wakacje w górach. W Szczawnicy znajduje się wiele atrakcji turystycznych, które zapewnią rozrywkę odwiedzającym nawet na cały tydzień. W tym artykule postanowiliśmy zebrać, naszym zdaniem, najciekawsze miejsca w Szczawnicy.

Szczyty i szlaki turystyczne, czyli typowa wycieczka w góry

Nie da się ukryć, że największą atrakcją w Szczawnicy są szczyty górskie i prowadzące na nie ścieżki turystyczne. Trzy Korony, Sokolica, Bryjarka, Wysoka… To tylko najpopularniejsze szczyty w okolicach tej miejscowości. Każdy z nich z pewnością zapewni turystom niezapomniane wspomnienia i zapierze im dech w piersiach wspaniałym krajobrazem jaki można ujrzeć po wspinaczce. Należy jednak podkreślić, że niektóre trasy wymagają naprawdę dobrej kondycji.

Jeżeli w drodze powrotnej przechodzi się obok Sromów to można pokusić się o spływ Dunajcem. Po drodze można podziwiać naprawdę piękne widoki, połączone z orzeźwiającym powietrzem i relaksującym szumem rzeki. Oczywiście piesza wycieczka powrotna również jest ciekawym doświadczeniem, zwłaszcza że na trasach znajdują się takie atrakcje jak chociażby Wodospad Zaskalnik, stanowiący jedną z najpopularniejszych atrakcji szczawnickich. Warto pamiętać, że w Szczawnicy znajdują się też wypożyczalnie rowerów górskich, idealne dla fanów MTB.

Zwiedzanie miasta – Plac Dietla i Górny Park

Oczywiście Szczawnica atrakcje ma nie tylko w formie naturalnej, ale również wiele ciekawych miejsc stworzonych ludzką ręką. Dlatego kilka godzin wycieczki warto poświęcić po prostu na spacer po mieście i zwiedzenie lokalnych uliczek. Szczególnie warto zajrzeć na Plac Dietla, który jest pełen nie tylko pięknych budynków i innych dzieł architektury, ale również różnorodnych rzeźb, takich jak na przykład „Kobieta z dzbanem” będąca jedną z ikon miasta.

Z Placu Dietla koniecznie trzeba się udać do Parku Górnego im. Adama hrabiego Stadnickiego. W parku znajduje się nie tylko piękna przyroda, ale również takie budynki jak ogromne inhalatorium, pozwalające zażyć między innymi bardzo przyjemnej i zdrowej aromaterapii. Oczywiście w parku nie brakuje również rzeźb i innych dzieł sztuki, które robią wrażenie na niemal wszystkich odwiedzających. Miłośników przyrody z pewnością ucieszy fakt, że zostało w nim posadzonych 10 tysięcy różnych gatunków roślinności.

Historyczna część Szczawnicy – zamki i muzea

W Szczawnicy znajdzie się też coś dla pasjonatów historii. Mowa tu głównie o zamkach Niedzica i Czorsztyn. Oba znajdują się po różnych stronach Jeziora Czorsztyńskiego, które samo w sobie też jest piękną atrakcją miasta. Oba zamki doskonale się prezentują, bilety wstępu są bardzo tanie, a zwiedzanie komnat zamkowych z pewnością zapewni każdemu rozrywkę na cały dzień.

Alternatywą dla fanów dawnych dziejów są liczne muzea zgromadzone na terenie Szczawnicy. Mowa tu chociażby o Muzeum Uzdrowiska, Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, czy też Muzeum Pienińskie. Szczególnie to ostatnie jest godne polecenia każdemu historykowi, ponieważ zawarte w nim eksponaty i tablice informacyjne sięgają nawet czasów sprzed powstania uzdrowisk w Pieninach, życia i kultury ludowej, a nawet elementy dotyczące dawnych wierzeń religijnych. Wchodząc do muzeum można przenieść się na jakiś czas do innego świata.