piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

atrakcje w Berlinie
Podróże

Atrakcje w Berlinie – tego nie można pominąć odwiedzając stolicę Niemiec

Stolica Niemiec to miasto wyjątkowe nie tylko dlatego, że zachwyca nas swoją wielkością. To także ośrodek o niezwykłej historii porywającej nawet te osoby, które nie przepadają za tą dziedziną nauki. Jakie atrakcje w Berlinie warto zatem odwiedzić podczas wycieczki do tego miasta?

Atrakcje z każdej pocztówki

Bez względu na to, czy na zwiedzanie Berlina mamy cały dzień, czy zaledwie kilka godzin, powinniśmy zameldować się pod Bramą Brandenburską. To najbardziej charakterystyczny punkt miasta, który pojawił się na mapie Berlina już w siedemnastym wieku. Wraz z kwadrygą ma 26 metrów wysokości i aż 62 metry szerokości, robi więc imponujące wrażenie nie tylko na pocztówkach wysyłanych z miasta, ale i przy bezpośrednim kontakcie. Jest też ciekawa z punktu widzenia osób interesujących się architekturą. To zresztą jedna z pierwszych budowli neoklasycystycznych, które pojawiły się w Niemczech. Tak, jak wszystko inne w tym mieście, również Brama Brandenburska ma ciekawą historię. Ta wzorowana na ateńskich propylejach budowla powstała z rozkazu Fryderyka Wilhelma II, który chciał zwrócić uwagę mieszkańców Berlina na pobliskie parki.
Także katedra berlińska jest zaliczana do tych miejsc, które wypada zobaczyć. Budowla sakralna pełniąca funkcję kościoła zamkowego stała w jej miejscu już w piętnastym wieku jednak protestancka katedra w jej dzisiejszym kształcie to dzieło pochodzące z wieku dziewiętnastego. Co ciekawe, choć protestantyzm w państwach niemieckich miał mocną antywatykańską wymowę, sama katedra w Berlinie może kojarzyć się wielu osobom z bazyliką świętego Piotra znajdującą się właśnie w Watykanie. Skojarzenia te są prawidłowe, choć twórcom świątyni udało się również nadać indywidualny charakter.

Niezwykła Wyspa Muzeów

Miłośnicy kultury zaraz po zwiedzeniu katedry powinni skierować się ku Wyspie Muzeów. Jak wszystko w tym mieście jest ona prawdziwie wyjątkowa. Jej nazwa nie jest przy tym dziełem przypadku. Oczywiście, najbardziej znanym muzeum znajdującym się na wyspie jest Muzeum Pergamońskie. To właśnie tu można spotkać wyjątkowe przykłady architektury starożytnej. Nazwa muzeum i waga zebranych w nim eksponatów dla kultury światowej mogą być przytłaczające. Nie obawiajmy się jednak, muzeum jest prowadzone w nowoczesny sposób i przyjazne również najmłodszym zwiedzającym.
Lista atrakcji Wyspy Muzeów jest zresztą znacznie dłuższa. Obejmuje również Stare Muzeum ze zbiorami dzieł sztuki cywilizacji greckiej, etruskiej i rzymskiej oraz Nowe Muzeum, w którym można podziwiać sztukę egipską oraz tą, która jest dziedzictwem innych wielkich cywilizacji starożytności. Ważnym punktem wycieczek jest także Stara Galeria Narodowa z malarstwem i rzeźbą dziewiętnastego wieku.

Historia wokół nas

Nie ma przesady w twierdzeniu, że Berlin to jedno z najważniejszych miast dla historii nie tylko Europy, ale i świata. Przypominają nam o tym dziesiątki miejsc symbolicznych takich, jak choćby Pomnik Pomordowanych Żydów Europy składający się z ponad 2700 betonowych prostopadłościanów oraz niezwykła East Side Gallery – wyjątkowa przestrzeń artystyczna w miejscu, w którym przez dziesięciolecia dwie części miasta oddzielał mur.