piastowskakorona.pl

blog tematyczny turystyka

Pieniny atrakcje
Turystyka

Pieniny atrakcje, które warto zobaczyć

Pieniny to pasmo górskie należące do Karpat, które znajduje się w Małopolsce. Charakterystyczne niewielkie i niewysokie góry uważane są za miejsce wyjątkowe i magiczne. Odwiedzający je turyści mogą podziwiać wspaniałe widoki.

Niezwykłość Pienin

Polska część Pienin uważana jest przez wielu za miejsce przepiękne i motywujące do działania. Widoki, które można zobaczyć w tym paśmie to przede wszystkim strumienie wijące się po pagórkach oraz wąwozy, które są miejscem wartym odwiedzenia. Od wielu lat turyści przybywają w te góry zarówno w czasie lata, jak i ferii zimowych. Nie tylko Polacy odwiedzają to miejsce, z uwagi na fakt, że pasmo to jest blisko naszych południowych sąsiadów, często widuje się również turystów z Czech i Słowacji. Pieniny to miejsce pełne atrakcji zarówno dla turystów lubiących aktywne spędzanie czasu, jak i tych, którzy uwielbiają odpoczynek polegający na podziwianiu piękna naturalnego krajobrazu.

Niesamowite widoki

Pasmo to dzieli się na Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Małe Pieniny a na jego obszarze znajduje się również Pieniński Park Narodowy. Charakterystycznymi punktami tych gór są oczywiście szczyty takie jak Trzy Korony i Sokolica. Środkowa część Pienin uznawana jest za jeden z najpiękniejszych obszarów w Polsce i znana jest z dobrze rozbudowanej turystyki i bogatej bazy noclegowej. Pieniny to również miejsce, w którym odbywają się sławne na cały świat spływy rzeką Dunajec, gdzie turyści mogą podróżować tą wodą na drewnianych tratwach. Warto również odwiedzić najwyższy szczyt tego pasma górskiego, czyli Górę Wysoką, która mierzy 1050 metrów nad poziomem morza. Dostanie się tam możliwe jest poprzez przełęcz prowadzącą do szczytu. Góra ta chwalona jest za to, że widać z niej Tatry.

Najchętniej wybieranymi przez turystów miejscami są przede wszystkim Szczawnica i Krościenka nad Dunajcem, z uwagi na fakt, że są one bardzo dobrze przystosowane do przyjęcia dużej liczby turystów, dzięki rozbudowanej bazie hotelowej i gastronomicznej. Turyści, zależnie od zasobności portfela, mogą nocować w hotelach i pensjonatach, a także w kwaterach prywatnych i gospodarstwach turystycznych.

Jak podróżować po Pieninach?

Pieniny są chwalone za dobrze zorganizowane szlaki turystyczne i łatwy dostęp do szczytów górskich. Są to szlaki uwielbiane przez turystów, którzy cenią sobie możliwość wspinaczki i podziwiania zapierających dech w piersiach widoków. Szybkie i sprawne podróżowanie po górach możliwe jest dzięki dobrze zorganizowanym oznakowaniu szlaków, jednakże przed przyjazdem w Pieniny warto zaopatrzyć się w mapę i dobrze zaplanować trasę. Można również skorzystać z map dostępnych za darmo w sieci. Jest to niezwykle ważne, ponieważ mimo tego, że góry te nie są wysokie, a teren często odwiedzany jest przez turystów, istnieje szansa na to, że można się zgubić.

Lokalne smaki

Tym, za co turyści kochają Pieniny, jest również lokalna kuchnia, której zasmakować można w wielu punktach gastronomicznych. Szczególnie polecana jest zupa kwaśnica, czyli lokalna wersja kapuśniaka. Elementarnymi smakołykami kuchni Pienin są również placki ziemniaczane z gulaszem oraz sery takie jak bryndza i oscypek. Warto zjeść posiłek, który przygotowywany jest przez lokalną gospodynię, a taka okazja zdarzyć się może szczególnie wtedy, gdy odpoczywamy w ośrodku agroturystycznym. Podróżowanie autem lub komunikacją publiczną możliwe jest dzięki dobrze rozbudowanej infrastrukturze drogowej. Trasy górskie są polecane również osobom lubiącym jazdę na rowerze. Niezależnie od pory roku, w której odwiedzane są Pieniny atrakcje, które czekają tam na turystów, zapadną w pamięć i zachęcą do zobaczenia gór kolejny raz.