Muzealniczy „Oskar” dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 29 2015 13:00:00
Nagroda w XXXV Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku SYBILLA 2014 w tym roku dla Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy! Pierwszą nagrodą w kategorii „Edukacja” uhonorowano akcję społeczno-edukacyjną „Muzeum mojego podwórka”.
Treść rozszerzona

Już po raz trzydziesty piąty Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczył 24 kwietnia br. w Teatrze Wielkim w Łodzi nagrody za najbardziej wartościowe osiągnięcia muzealne roku 2014. W szranki stanęło 230 projektów zgłaszanych przez muzea z całej Polski. Nagrody i wyróżnienia tego najbardziej prestiżowego konkursu muzealnego przyznano w 11 kategoriach. Oblicza nagrodzonych wydarzeń winny, zdaniem jurorów, wyznaczać kierunki rozwoju nowoczesnego muzealnictwa w Polsce.

Niezmiernie miło nam zakomunikować, że w kategorii Edukacja nagrodę Sybilla 2014 otrzymało Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy za akcję społeczno-edukacyjną „Muzeum mojego podwórka”. W uzasadnieniu przewodniczący jury konkursowego profesor Waldemar Baraniewski podkreślił oryginalność przedsięwzięcia, wskazując na wartości zastosowanych przez nas technik partycypacyjnych. Autorzy ze swej strony pragną podkreślić, że traktują tę nagrodę jako wyraz uznania dla tych działań edukacyjnych, które niekoniecznie odwołują się do specyfiki zbiorów, co podkreślił profesor Baraniewski, a nastawione są na popularyzowanie wiedzy o muzeum i jego istocie oraz na odbudowę słabnących więzi społecznych.

Uroczystość uhonorowania laureatów odbyła się w ramach wielkiej gali I Kongresu Muzealników Polskich w Łodzi, podczas którego prowadzone były dyskusje nad kondycją i wyzwaniami, jakie stoją przed polskimi muzeami.

Więcej o „Muzeum mojego podwórka” tutaj

Film na temat akcji „Muzeum mojego podwórka” do obejrzenia tutaj

(mppnl)