Dziewięcioma trasami poznawali Park Krajobrazowy Promno
Dodane przez admin dnia Kwiecień 27 2015 11:00:00
Park Promno był celem i miejscem tegorocznego XVIII Wielkopolskiego Rajdu „Poznajemy Parki Krajobrazowe” zorganizowanego przez PTTK Oddział Poznań – Nowe Miasto we współpracy z Gminą Pobiedziska. Blisko 400 uczestnikom rajdu towarzyszyła wspaniała pogoda, trasę pokonywali rowerzyści, piechurzy ale także amatorzy kijków. Malownicze, często niedoceniane tereny położone pomiędzy Gnieznem a Poznaniem były wspaniałą scenerią rajdu.
Treść rozszerzona
- To już 18. rajd pod hasłem Poznajemy Parki Krajobrazowe. Skupiliśmy się na Parku Krajobrazowym Promno, łącznie przygotowaliśmy 9 tras dla uczestników. Organizatorem jest Oddział PTTK Poznań-Nowe Miasto. Mamy bardzo szeroki wybór tras, tak by każdy znalazł coś dla siebie, zatem są trasy autokarowe, autokarowo-piesze, rowerowe, piesze i Nordic Walking. W tej chwili mamy blisko 400 uczestników – powiedział nam Eugeniusz Jacek, komandor Rajdu.

Sporym zainteresowaniem uczestników cieszył się przede wszystkim Gród Pobiedziska, tutaj mogli oni nie tylko odpocząć ale też uczestniczyć w pokazie. – Dziś oczywiście sporo turystów w związku z Rajdem, ale muszę przyznać, że z roku na rok zainteresowanie rośnie. Wiedzieliśmy, że w pierwszym roku nie można się było spodziewać gwałtownego rzutu turystów, wiadomo że na takie przedsięwzięcie potrzeba czasu. Warto podkreślić, że Gród nie jest instytucją państwową zatem musimy to wszystko zbilansować, reklama jest niezbędna ale tez kosztowna. A jednak faktycznie zaczynamy mieć coraz większy ruch – przyznaje Norbert Styszyński z Grodu Pobiedziska.

To co najbardziej ciekawi turystów w Grodzie to nie tylko karuzela wykorzystująca mechanizm kieratu, ale przede wszystkim machiny oblężnicze. – Faktycznie u nas jest taka możliwość zobaczenia jak działały tego typu machiny, a o tych średniowiecznych urządzeniach militarnych nawet w podręcznikach mówi się niewiele. Turyści zainteresowani są praktycznym zobaczeniem jak miotał kamienie i inne ładunki trebusz. U nas można uczestniczyć nie tylko w strzale z trebusza ale też choćby z onagera – kuszy wałowej – wyjaśniał N. Styszyński.

Wspaniała atmosfera z trasy przeniosła się także na metę, gdzie na uczestników czekała grochówka. Jak się dowiedzieliśmy niebawem kolejne atrakcje turystyczne w Gminie Pobiedziska. – Zainteresowanie imprezami turystycznymi rośnie z roku na rok stąd rośnie też ich ilość. Najbliższa impreza 15 maja na Szlaku Kościołów Drewnianych gdzie spotykamy się trochę bardziej w formie kulturalnej na Nocy Kościołów Drewnianych, która jest częścią Nocy Muzeów. Ta Noc Kościołów Drewnianych odbywa się także w kościółkach wokół Puszczy Zielonka. W tym roku są to trzy kościoły jak zwykle zaczynamy w Uzarzewie o godz. 18.00 koncertem. Kolejny koncert o godz. 20.00 w Węglewie i o godz. 22.00 zakończymy Noc Kościołów Drewnianych w Łagiewnikach Kościelnych. Wystąpią zespoły: 33, Uwielbienie i Pinokio Brothers to grupy grające muzykę chrześcijańską. Będzie to ciekawe przedsięwzięcie – zaprasza Artur Krysztofiak z Urzędu Gminy Pobiedziska.

Jarosław Mikołajczyk