Sukces Województwa Wielkopolskiego na Międzynarodowych Agrotravel!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 13 2015 15:00:00
W Kielcach w miniony weekend odbywały się Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki Agrotravel. Jest to najważniejsza, wyspecjalizowana impreza wystawiennicza w Polsce, integrująca branżę turystyczną z obszarów wiejskich Polski i Europy. Targi stanowią doskonałą okazję do prezentacji i promocji oferty wypoczynkowej wsi oraz wymiany doświadczeń wśród podmiotów działających w sektorze turystyki na obszarach wiejskich.
Treść rozszerzona
Stoisko promocyjne Województwa Wielkopolskiego zajęło I miejsce w konkursie na najciekawsze stoisko w kategorii stoiska wielkopowierzchniowego o powierzchni równej i większej 70 m2. - Z przyjemnością uczestniczyłem w tegorocznych targach Agrotravel i z wielkim zaszczytem odebrałem nagrodę. Zwycięstwo z konkursie na najciekawsze stoisko jest ogromnym wyrazem uznania dla codziennej pracy i społecznych inicjatyw podejmowanych przez Lokalne Grupy Działania oraz gospodarstwa agroturystyczne. Bez ich udziału nie moglibyśmy zaprezentować turystycznego potencjału tkwiącego w wielkopolskiej wsi i jej mieszkańcach - powiedział Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego.

Za przygotowanie wielkopolskiego stoiska odpowiadał Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stoisko promocyjne miało powierzchnię 120m2, przy jego aranżacji wykorzystano elementy z drewna i wikliny.

Swoją ofertę przedstawiło 5 Lokalnych Grup Działania wraz z wybranymi gospodarstwami agroturystycznymi działającymi na ich obszarze: LGD Puszcza Notecka i „Olandia – Kraina Wypoczynku i Konferencji” obiekt agroturystyczny położony w miejscowości Prusim, nad jeziorem Kuchennym, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym; LGD Dolina Noteci i gospodarstwo agroturystyczne „Polna 6”z Szamocina; LGD Solidarni w Partnerstwie – Maciej Pawlak mistrz plecionkarstwa z Nowego Tomyśla oraz Łukasz Dzieciątkowski garncarz z Pracowni garncarskiej rodziny Dzieciątkowskich; LGD Kraina Trzech Rzek i gospodarstwo agroturystyczne „Luliraj” z Maniewa oraz „Sycyn Pod Lipą” z Popówka; LGD 7 Kraina Nocy i Dni i gospodarstwo agroturystyczne „Karczma Kaliska” wraz Izbą Historyczno - Regionalną.

Stoisko Województwa Wielkopolskiego przygotowało także pokazy i warsztaty wypiekania chleba, bułeczek i figurek chlebowych, wykonania breloczków gipsowych z odciskiem palca, malowania toreb ekologicznych, warsztaty wyplatania koszyków z wikliny, pokazy malowania jaj gorącym woskiem, robienia baranków z masła dla dzieci, pokazy garncarskie oraz filetowania wędzonego pstrąga.

Ponadto, na Scenie Kultury zaprezentowały swój repertuar trzy wielkopolskie zespoły: Zespół z Kociny, Zespół Folklorystyczny Likowanie i Kapela Ludowa Liskowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Gorzyczanie wraz z Kapelą Furmany z Gorzyc Wielkich.

Atrakcją, która wzbudziła bardzo duże był pokaz powstawania „na żywo” rzeźby orła w locie w wykonaniu Eugeniusza Tacika - rzeźbiarza z Binina. Rzeźba została przekazana przez Krzysztofa Grabowskiego - Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego w prezencie Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego podczas wieczornej Gali.

Wielkopolskie stoisko odwiedzili również m.in. Pani Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Eugeniusz Grzeszczak - Wicemarszałek Sejmu RP oraz przedstawiciele regionu Vielkiej Goricy w Chorwacji, kraju partnerskiego tegorocznych targów.

(m/n)