Miliony na turystykę
Dodane przez admin dnia Marzec 30 2015 13:30:00
25 jezior, 3 Parki Krajobrazowe i 4 rezerwaty przyrody to naturalne bogactwo, które wyróżnia Gminę Pobiedziska na tle całej Polski. Turystyczny charakter Pobiedzisk chcą wyeksponować nowe władze samorządowe. W uchwalonym na marcowej sesji Wieloletnim planie inwestycyjnym ponad 3 miliony złotych zaplanowano na najbliższe 4 lata na budowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
Treść rozszerzona
Już dziś leżąca na Szlaku Piastowskim i Szlaku Kościołów Drewnianych Gmina Pobiedziska może pochwalić się ponad 200 kilometrami szlaków turystycznych. Poza tradycyjnymi – pieszymi i rowerowymi – na terenie Parku Krajobrazowego Promno wyznakowano specjalne trasy do nordic walking. Od Pobiedzisk do Tuczna, przez 6 jezior polodowcowych przebiega 12-kilometrowy szlak kajakowy „Puszcza Zielonka”. W Stęszewku natomiast ma swój początek najdłuższy w Europie transregionalny szlak konny zwany „Wilczym Szlakiem”.

Do 2018 roku sieć turystycznych tras ma zostać wzbogacona o nowy system informacji turystycznej, ścieżki zdrowia oraz punkty postojowe. Zaplanowano też budowę nowych i odnowienie istniejących ścieżek edukacyjnych. Powstać mają kolejne place zabaw, siłownie zewnętrzne i tereny spacerowe.

-
Spośród największych inwestycji turystycznych warto wymienić budowę wieży widokowej w Parku Krajobrazowym Promno oraz zagospodarowanie terenów wokół Jeziora Małego i nad Jeziorem Dobra. Nowocześnie zagospodarowana zostanie popularna plaża nad Jeziorem Biezdruchowo, na którą będzie można bezpiecznie dojechać ścieżką rowerową z dworca PKP oraz z pobiedziskiego rynku. Zaplanowane inwestycje nad jeziorami wpłyną na poprawę estetyki całego miasta
– mówi Dorota Nowacka, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska.

Wieloletni Plan Inwestycyjny (WPI) na lata 2015-2018 uchwalony został 26 marca na Sesji Rady Miejskiej Gminy Pobiedziska. WPI największe środki zakłada na budowę najpotrzebniejszych dróg i chodników. Turystyczne i rekreacyjne inwestycje znalazły się zaraz na drugim miejscu. Stworzenie turystycznej mekki w Wielkopolsce ma pochłonąć w najbliższych latach ponad 3 miliony zł. - Zaplanowane środki zamierzamy podwoić dzięki pozyskanym funduszom z Unii Europejskiej – zapowiada Zbigniew Zastrożny, zastępca burmistrza Pobiedzisk.

W Pobiedziskach warto odwiedzić również Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego, wystawę średniowiecznych machin oblężniczych „Gród Pobiedziska” oraz spróbować swoich sił na wyciągu wakeboardowym na Jeziorze Biezdruchowo.

Artur Krysztofiak