Zabytek i muzeum w Grzybowie
Dodane przez admin dnia Marzec 08 2015 19:00:00
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie przygotował program wykładów naukowych pod nazwą „Grzybowskie wykłady o historii”, które są wygłaszane raz w miesiącu w co drugą niedzielę, o godzinie 12.00. Wstęp na te spotkania jest bezpłatny.  Dzisiejszy wykład pt. „Muzeum i zabytek w Grzybowie” prowadzony przez Jacka Wrzesińskiego wprawdzie nie zgromadził tłumów, ale też nie to jest celem tych wykładów.
Treść rozszerzona
Gród w Grzybowie jest klasycznym przykładem obiektu będącego jednocześnie zabytkiem i muzeum. Tematyka wykładu Jacka Wrzesińskiego ściśle łączyła się z podwójnym charakterem Grodu. - Dzisiejszy wykład o zabytku i o muzeum. Jesteśmy na grodzie w Grzybowie, który jest z jednej strony zabytkiem a z drugiej muzeum. Dzięki temu jest otoczony nie tylko opieka konserwatorską, ale tez i instytucjonalną, przez Muzeum. Myślimy że takie połączenie to dobre rozwiązanie bo to stwarza taką bezpośrednią ochronę i stały monitoring obiektu pod różnymi względami. Dziś te formy krajobrazowe znikają coraz bardziej. Gród jest taką forma krajobrazową wyróżniająca się w dzisiejszym krajobrazie kulturowym, ma też swoją historię tysiącletnią, akurat w przypadku tego właśnie grodu, a przecież wiemy, że podobnych obiektów jest coraz mniej – powiedział nam Jacek Wrzesiński, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie.

Połączenie funkcji zabytku z muzeum nie tylko pomaga chronić zabytek, ale daje też wspaniałe możliwości do edukacji historycznej. – Ten zabytek żyje Gród żyje nie tylko dzięki nam, my jesteśmy opiekunami sprawującymi pieczę nad obiektem, ale to życie zabytku rozwija się dzięki współpracy z wieloma ludźmi zarówno rekonstruktorami jak i młodzieżą szkolną i studentami. Dzięki temu ten konkretny Gród w Grzybowie rzeczywiście żyje na wielu płaszczyznach – dodał J. Wrzesiński.

Tematy kolejnych zajęć:
- Turystyka na Szlaku Piastowskim - (12 kwietnia) – Jacek Wrzesiński
- O broni nie tylko militarnie - (10 maja) – Maciej Pawlak
- Grody i grodziska - (14 czerwca) – Jacek Wrzesiński
- Odtwórstwo historyczne - skąd i po co - (12 lipca) – Maciej Pawlak
- Drużyna Pierwszych Piastów - (9 sierpnia) – Maciej Pawlak
- Mieszko I wikingiem? - (13 września) – Maciej Pawlak
- Zwyczaje stare i nowe - (11 października) – Sławomir Gronek
- Choroby w średniowieczu - (8 listopada) – Jacek Wrzesiński
- Skąd jedzie do nas Mikołaj? - (13 grudnia) – Sławomir Gronek

(jm)