Zimowa „Bezpieczna Woda” w trzemeszeńskich szkołach
Dodane przez admin dnia Luty 14 2015 12:00:00
Stowarzyszenie pod Żaglami wraz z harcerzami z Komendy Hufca ZHP Trzemeszno od 30 stycznia 13 lutego przeprowadziło prelekcje w ramach zimowej akcji „Bezpieczna Woda” w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kilińskiego, Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Trzemesznie, Szkole Podstawowej i Gimnazjum im. Powstania Wielkopolskiego  w Kruchowie, Zespole Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Bohaterów Września 1939 w Trzemżalu oraz Gimnazjum w Trzemesznie.
Treść rozszerzona
Ogólnopolskim koordynatorem akcji jest Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.

Głównym powodem zorganizowania cyklu spotkań z uczniami w szkołach były zbliżające się ferie zimowe oraz alarmujące doniesienia z lokalnych i ogólnopolskich mediów o ryzykownych zachowaniach dzieci i młodzieży, którzy wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne.

Hasłem przewodnim naszych spotkań z uczniami w szkołach było „Pamiętaj wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę”.

W trakcie spotkań zaprezentowaliśmy podstawowe zasady bezpieczeństwa, harcerze zaprezentowali zespół zabiegów na fantomach, których zadaniem lub skutkiem jest przywrócenie podstawowych objawów życia, tj. co najmniej krążenia krwi lub krążenia krwi i oddychania. Ponadto uczestnicy naszych spotkań przypomnieli sobie podstawowe numery telefonów alarmowych oraz jakie informacje należy przekazać dyspozytorowi w czasie zgłoszenia wypadku.

Na zakończenie każdego spotkania odbywał się konkurs z nagrodami, gdzie uczniowie odpowiadali na pytania związane z akcją „Bezpieczna Woda”. Każdy uczeń biorący udział w zajęciach otrzymał materiał edukacyjny promujący akcję „Bezpieczna Woda”. W sumie w naszych zajęciach uczestniczyło około 1100 uczniów.

Dziękujemy wszystkim dyrektorom szkół i wychowawcom klas za możliwość przeprowadzenia zajęć i przekazania wiedzy i umiejętności w którą powinien być wyposażony każdy z nas dla swego bezpieczeństwa i innych. Ponadto bez zaangażowania i profesjonalizmu harcerzy z Komendy Hufca ZHP Trzemeszno nasze zajęcia nie byłyby tak atrakcyjne i ciekawe.

(Stowarzyszenie pod Żaglami)