Nowy blask Szlaku Legend i Mitów
Dodane przez admin dnia Luty 04 2015 18:00:00
Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon turystyczny. Z tego względu Starostwo Powiatowe w Gnieźnie postanowiło odnowić wiaty, siedziska drewniane, stoły i kosz, będące składowymi Szlaku Legend i Mitów (a także Drogi św. Jakuba) oznakowanych w ramach projektu realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie pn. „Zintegrowany system informacji wizualnej – szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim” ze środków Unii Europejskiej.
Treść rozszerzona
Cztery lata temu na terenie powiatu gnieźnieńskiego zaczęły pojawiać się małe elementy architektury drewnianej. Wraz z nimi, zaczęły pojawiać się rzeźby z brązu, tablice informacyjne i drewniane drogowskazy. Wszystko to jest częścią składową dużego unijnego projektu.

- Z powiatem gnieźnieńskim, tak przebogatym w historiograficzne fakty, związane są również przeróżne podania, legendy i mity. Mity, legendy i podania od zarania dziejów tłumaczyły i opisywały otaczający nas świat. Dziś stanowią ciekawe źródło, które przybliża nam obraz zaprzeszłych czasów. Dzięki temu projektowi obraz ten jest nam bliższy. Tablice informacyjne zawierają m.in. niezwykłe historie związane z miejscami, w których są ustawione, informacje, które można niekiedy znaleźć w różnego rodzaju przewodnikach i kronikach regionalnych czy to kościelnych czy państwowych na zasadzie ciekawostki – mówi Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor Wydziału Promocji Rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. - Starostwo Powiatowe w Gnieźnie wraz z gospodarzami poszczególnych terenów, na których zostały ustawione elementy infrastruktury, na bieżąco starają się ją utrzymywać. Jednakże, z upływem czasu, poszczególne elementy infrastruktury ulegają zniszczeniu z przyczyn niezależnych, czy też za przyczyną udziału osób trzecich. Dlatego też koniecznym jest ich ciągła inwentaryzacja, konserwacja i przegląd – dodaje.

Jak dotychczas od zakończenia projektu udało się odmalować drogowskazy drewniane (w 2012 r.) czy też wymienić 10 dużych tablic informacyjnych (rok 2013). W ostatnim okresie natomiast odmalowano wiaty i siedziska drewniane, jak i wymieniono kolejną tablicę w Skorzęcinie. Należy też wspomnieć, o uzupełnianiu infrastruktury, co miało miejsce przy kradzieży Karczmarza z Waliszewa, czy ponownego odlewu róży wiatrów, która to uległa zniszczeniu podczas pożaru wieży widokowej w Dusznie w roku 2011.

- Przy tej okazji warto powiedzieć o małej przeprowadzce na Szlaku Mitów i Legend, która miała miejsce w Drachowie. Otóż, trójgłowy drachowski smok zmienił swe miejsce pobytu, przemieszczając się o jakieś 100 metrów w głąb wsi – podkreśla A. Rzempała-Chmielewska.

Szlak „Śladami mitów i legend” rozpoczyna swój bieg w Skorzęcinie w gminie Witkowo (legenda o „Niemieckim leśniczym”) i dalej prowadzi przez Małachowo Złych Miejsc w gminie Witkowo (gdzie znaleziono figurkę Bogini Izydy z synem Horusem co może świadczyć o tym, że w tym miejscu przebiegał Szlak Bursztynowy), Drachowo w gminie Niechanowo (mieszkał tam trójgłowy smok), Gniezno (drzewko w Dolinie Pojednania symbolizujące Lecha, Czecha i Rusa), Waliszewo w gminie Kłecko (gdzie w „Czerwonej Oberży” żył karczmarzu, który ograbiał i mordował bogatych), Gorzuchowo w gminie Kłecko (gdzie na stosie spalono dziesięć niewiast – „Zielarek”) i Modliszewo w gminie Gniezno (gdzie grasował zbój Maciej).

Całkowita długość szlaku wynosi ok. 40 km. Na trasie szlaku postawionych jest 7 rzeźb, tablice informacyjne, wiaty z ławami z siedziskami oraz koszami na śmieci.

Szlak to część projektu pod nazwą: „Zintegrowany system informacji wizualnej - szlaki i obiekty turystyczne w Powiecie Gnieźnieńskim" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, dla Działania 6.1 „Turystyka” Schemat I "Infrastruktura turystyczna" w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt został zrealizowany w latach 2010 i 2011.

(kfs)