Zima w Grodzie Grzybowo
Dodane przez admin dnia Styczeń 31 2015 13:30:00
Jak w zimie wyglądało życie w obrębie grodu? Czym zajmowali się ludzie tam przebywający, wojownicy i ludność pospolita? Czy czas spędzano tylko na działaniach militarnych? Jak w mroźne i ciemne dni radzili sobie ludzie 1000 lat temu, bez centralnego ogrzewania, telefonów komórkowych czy internetu? Zimowisko, które rozpoczęło się w grodzie w Grzybowie, to możliwość podglądania czym zajmowali się ludzie przebywający w grodzisku. Spartańskie zimowe warunki, szybki zmierzch wymuszały takie a nie inne życie towarzyskie grodu. Dziś trudno to sobie wyobrazić, stąd pomysł takich spotkań jak rozpoczęte właśnie Zimowisko.
Treść rozszerzona
W grzybowskim grodzie zobaczyć można dziś i jutro nie tylko uzbrojonych wojów, ale także jak toczyło się codzienne życie w grodzie zimą. Otwarte dla zwiedzających zimowisko to kilka zabudowań, w których rekonstruktorzy również nocują. Znaleźli się i tacy, którzy będą spać w namiocie.

- Trochę chociaż śniegu nam dopisało, co pomogło jednak stworzyć namiastkę srogich zimowych warunków. Można też rzec, że trochę już przewinęło się turystów, pierwsi pojawili się tuz po godzinie 9.00 zaraz po otwarciu grodu. Oczywiście te zimowe spotkania nie gromadzą tak wielu turystów, ale też mają inny charakter – powiedział nam Jacek Wrzesiński, kierujący Rezerwatem Archeologicznym Gród w Grzybowie.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego Aurea Tempora z Poznania. - Odtwarzanie życia grodów średniowiecznych to nasza pasja, wbrew pozorom, nie jest dziś tak hardcore'owo, w nocy mróz był niewielki w dzień słońce. Zresztą mamy tu też saunę, mieszkanie w chacie też nie jest uciążliwe – przyznał Marcin Białecki z Aurea Tempora.

Zimowisko trwać będzie jeszcze w niedzielę 1 lutego od godz. 9.00 do 15.00. Tego dnia w grzybowskim grodzie będzie można zobaczyć nie tylko uzbrojonych wojów, ale także jak toczyło się codzienne życie w grodzie zimą. Dowiedzieć się również można jak funkcjonowała armia pierwszych Piastów. Stanie się to dzięki najbardziej wytrwałym odtwórcom historycznym, którym niestraszne są minusowe temperatury i śnieżne zawieje.

Miejsce: Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie (k. Wrześni) – Oddział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy
Organizator: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego „Aurea Tempora”

Jarosław Mikołajczyk