„Konieczne jest nie tylko mówienie o patriotyzmie. Niezbędne jest uczenie, jak być patriotą”
Dodane przez admin dnia Grudzień 28 2014 16:00:00
Uroczystością na Akropolu Bohaterów Cmentarza św. Piotra przy ul. Kłeckoskiej rozpoczął się drugi dzień obchodów 96. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w Gnieźnie. Pod pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców, w miejscu gdzie pochowano pięćdziesięciu z nich (w tym kpt. Pawła Cymsa), oddano cześć uczestnikom wydarzeń sprzed niemal wieku.
Treść rozszerzona
Na uroczystość przybyli kombatanci, harcerze, uczniowie gnieźnieńskich szkół, przedstawiciele stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych oraz mieszkańcy. Nie zabrakło również radnych, przedstawicieli władz miasta i powiatu.

– Przez lata zapomniane, dziś powstanie wielkopolskie i pamięć o jego bohaterach powracają do zbiorowej świadomości Polaków, a przede wszystkim Wielkopolan – mówi prezydent Tomasz Budasz. – Swój udział w tym procesie przywracania pamięci mają nie tylko nauczyciele, spadkobiercy powstańczych tradycji, ale wszyscy dzięki którym wciąż żywa i trwała jest myśl o wydarzeniach sprzed bez mała stu lat. Myślę w tym miejscu o grupach rekonstrukcyjnych, stowarzyszeniach, pasjonatach i miłośnikach historii i militariów. Osobiście traktuję ich jako swego rodzaju kustoszów naszej zbiorowej pamięci. To właśnie dzięki ich pasji i zaangażowaniu historia powstania wielkopolskiego dosłownie ożywa na naszych oczach, czego wczoraj byliśmy świadkami – dodał.

Stwierdził, że pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość. Zaapelował, by kultywując z troską pamięć o przeszłość z otwartym spojrzeniem patrzeć w przyszłość. Wyraził przekonanie, że pomyślność i rozwój, poczucie godności i szacunek wobec innych wprost wynikają z poszanowania przeszłości i tradycji. – Nie chodzi jednak jedynie o puste słowa i bezrefleksyjne deklaracje przywiązania do przeszłości i patriotyzmu. Chodzi raczej o to, co można odważnie nazwać nowoczesnym patriotyzmem – przyznał prezydent. – Troska o rozwój społeczności lokalnej, intensywne wsparcie dla oferujących nowe miejsca pracy, ciągłe zabieganie o rozwój społeczny i kulturalny regionu, czystość i uczciwość intencji, gotowość do poświęcenia, obowiązkowość i ciężka praca to jedna z formuł tego patriotyzmu. Uroczystości, składane pod pomnikiem kwiaty, poczty sztandarowe, flagi na naszych ulicach to oczywiście ważny, ale nie jedyny sposób upamiętniania przeszłych wydarzeń. Konieczne jest nie tylko mówienie o patriotyzmie. Niezbędne jest uczenie, jak być patriotą – dodał.

Zaznaczył, że niezwykle ważne i potrzebne są rocznicowe uroczystości, pamięć o bohaterach. – Mam jednak nadzieję, że poza deklaracjami i uroczystym nastrojem świętowania, w codziennej pracy każdej i każdego z nas obecny będzie ten rodzaj patriotyzmu, który nie oczekuje rozgłosu, któremu nie potrzebny jest patos, a systematyczna i organiczna praca dla nas wszystkich, dla naszych dzieci, dla przyszłych pokoleń. Tego, mając w pamięci ofiarę i zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego życzę sobie i każdemu z was. W tym upatruję szansę dla rozwoju i modernizacji Gniezna – zakończył Tomasz Budasz, prosząc jednocześnie o uczczenie minutą ciszy pamięci poległych.

Po tym przemówieniu złożono wiązanki pod pomnikiem pamięci bohaterów powstania. Za przybycie podziękował wszystkim Michał Glejzer, przewodniczący Rady Miasta Gniezna. Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Rotę”. Później większość uczestników przeszła do katedry, gdzie odbyła się msza święta w intencji powstańców.

Małgorzata Michałowska