Gimnazjaliści z „Dwójki” pamiętali o rocznicy śmierci Józefa Chociszewskiego
Dodane przez admin dnia Listopad 17 2014 09:00:00
Jedenastego listopada minęło równo 100 lat od momentu, gdy Józef Chociszewski zakończył swój ziemski żywot. Z tego też powodu uczniowie Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie realizowali projekt edukacyjny, którego celem było poznanie postaci Józefa Chociszewskiego – patrona jednej z gnieźnieńskich ulic oraz uczczenie 100. rocznicy Jego śmierci.
Treść rozszerzona
Działania zakresie realizacji projektu gimnazjaliści rozpoczęli już na początku września 2014 r. Pierwszym elementem projekty był rajd turystyczno – edukacyjny, którego ideą było nie tylko uczczenie pamięci Józefa Chociszewskiego, ale także zwieńczenie działań w ramach Święta Bibliotek. Start rajdu miał miejsce w Gimnazjum nr 2. Pierwsza jego część poświęcona była bibliotekom na terenie miasta Gniezna. Trasa wiodła ulicą S. Staszica (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna Filia nr 2), ulicą Mieszka I (Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie). Uczniowie poznali zakres działań bibliotek, sylwetki patronów gnieźnieńskich ulic.

Druga część rajdu poświęcona była w całości postaci Józefa Chociszewskiego. W jej trakcie uczniowie poznali życie i działalność bohatera rajdu i przeszli całą ulicę Jego imienia. To właśnie tam spotkali się z Lidią Ewertowską, będącą skarbnicą wiedzy o życiu i patriotycznej działalności Józefa Chociszewskiego. Dzięki uprzejmości L. Ewertowskiej młodzież poznała dom, w którym mieszkał Józef Chociszewski. Jego mieszkanie i miejsce gdzie prowadził nietypową, patriotyczną działalność.

Następnie młodzież w towarzystwie p. Ewertowskiej udała się na cmentarz Św. Krzyża, gdzie wykonała prace porządkowe na grobie Józefa Chociszewskiego i Jego małżonki oraz zapalili znicz. Kolejnym elementem projektu był czynny udział uczniów w miejskich obchodach 100 rocznicy śmierci Józefa Chociszewskiego na cmentarzu Św. Krzyża w Gnieźnie.

Pełne podsumowanie całości działań uczniów Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie nastąpiło w piątek, 14 listopada 2014 r. w budynku szkoły. Uczniowie w otoczeniu kolegów, koleżanek, nauczycieli oraz zaproszonych gości podsumowali oraz zaprezentowali efekty swojej pracy, dzięki której nie tylko poznali postać tego wyjątkowego człowieka, ale również złożyli hołd i wyrazy głębokiego szacunku niezwykłemu działaczowi i patriocie jakim był niewątpliwie Józef Chociszewski.

(iw)