Wędrowali dla Niepodległej
Dodane przez admin dnia Listopad 12 2014 18:30:00
11 listopada, już po raz XIV, odbył się Rajd Niepodległości zorganizowany przez PTTK w Gnieźnie. Tradycyjnie w tej doskonale przygotowanej imprezie wzięła udział ponad czterdziestoosobowa grupa uczniów Szkolnego Koła Turystycznego, działającego w Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie, wraz z opiekunkami: Elżbietą Bartnicką-Karasiewicz i Iwoną Grajek oraz przewodnikiem Henrykiem Karasiewiczem. Tegoroczna trasa, będąca dziełem komandora rajdu Marka Wojciechowskiego, prowadziła przez ciekawe i mało znane gnieźnianom miejsca.
Treść rozszerzona
Dzieci miały okazję zobaczyć kamień węgielny z góry Synaj przygotowany pod pomnik ks. Jerzego Popiełuszki i najstarszą zachowaną w Gnieźnie tablicę z 1837 r. umieszczoną w podwórzu domu przy ul. Mickiewicza.

Ciekawostki kryje ulica Jasna. Jedną z nich jest piwnica dawnej siedziby niemieckiej policji SA. Znajdowała się w niej podczas II wojny światowej centrala telefoniczna z bezpośrednim połączeniem z Berlinem. Na ulicy Chociszewskiego zachowały się z czasów wojny oznaczenia na murze, prowadzące do schronu przeciwlotniczego oraz dom, w którym mieszkał późniejszy kat Warszawy, Jurgen Stroop.

Uczestnicy rajdu zobaczyli również dom i miejsce pracy Józefa Chociszewskiego, publicysty, autora książek historycznych. Setna rocznica jego śmierci przypadła dokładnie w tym dniu. Na cmentarzu św. Krzyża na grobie zasłużonego gnieźnianina „wędrowcy” zapalili rocznicowy znicz. Rajd zakończył się pod pomnikiem Bolesława Chrobrego uczestnictwem w obchodach Święta Niepodległości.

Na mecie w pizzerii „Wenecja” czekała na uczestników gorąca przekąska. Piękna pogoda i interesująca trasa sprawiły, że wszyscy w znakomitych humorach świętowali 96. rocznicę odzyskania niepodległości.

(zdsps)