Zabytki z Lednicy w Berlinie!
Dodane przez admin dnia Październik 20 2014 21:00:00
W berlińskim Martin-Gropius-Bau można oglądać wystawy „Die Wikinger", która już dzień później została udostępniona wszystkim chcącym zobaczyć niezwykły zbiór przedmiotów z czasów największej potęgi Wikingów. Wystawa powstała dzięki współpracy Museum für Vor- und Frühgeschichte z Berlina, Dänischen Nationalmuseum z Kopenhagi oraz British Museum z Londynu.
Treść rozszerzona
Berlin jest ostatnim miastem (po Kopenhadze i Londynie), w którym jest ona prezentowana.

Na międzynarodowej ekspozycji zgromadzone zostały liczne, wysokiej rangi zabytki, wypożyczone z wielu instytucji europejskich z Danii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwecji, Rosji, Niemiec oraz Polski. Ponad 800 eksponatów prezentowanych jest na powierzchni około 2400m2 powierzchni. Wśród nich znalazły się również przedmioty odkryte w wodach Jeziora Lednica, w pobliżu reliktów mostów „poznańskiego” i „gnieźnieńskiego”, łączących niegdyś Ostrów Lednicki z lądem stałym (miecz z napisem „ULFBERHT”, inkrustowany srebrem i miedzią grot włóczni, hełm z nosalem, kolczuga).

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż zbiory muzeum lednickiego znalazły się w gronie jedynie trzech wybranych polskich instytucji użyczających swoje zabytki na tą wystawę. Na wystawach w Kopenhadze i Londynie prezentowano przedmioty pochodzące ze zbiorów Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Archeologiczno-Historycznego z Elbląga, natomiast w Berlinie dołączono do nich znaleziska Polskiej Akademii Nauk – Pracowni Archeologicznej w Wolinie. Wystawie towarzyszą liczne warsztaty i gry przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

J. Wieczorek
Fot. A.Tabaka, D.Banaszak, P.Silska