Rajdowe Kłecko. Uczczono pamięć prof. Władysława Nehringa
Dodane przez admin dnia Październik 19 2014 22:00:00
Już po raz dwunasty z rzędu drogi i bezdroża gminy Kłecko zaroiły się od miłośników pieszych wędrówek. Na rajdowe trasy wyszło i wyjechało prawie 200 piechurów i rowerzystów. Dopisała pogoda, a organizatorzy – jak co roku zresztą – stanęli na wysokości zadania.
Treść rozszerzona
W dwunastym Rajdzie Śladami Prof. Władysława Nehringa udział wzięło prawie 200 miłośników pieszej i rowerowej turystyki. To największa tego typu impreza w gminie Kłecko. Z zaproszenia organizatorów skorzystały dzieci z SP Mieleszyn, SP Karniszewo, SP Kłecko, SP Dębnica oraz młodzież z gimnazjów w Mieleszynie i Kłecku.

Uczestnicy rajdu mogli wybrać jedną z czterech przygotowanych dla nich tras tematycznych: śladami Obrońców Kłecka w 1939 roku (po mieście), szlakiem Powstańców Wielkopolskich (z Gącza do Kłecka), rowerową – wokół jeziora Kłeckiego (Kłecko – Borzątew – Kłecko) oraz trasę dowolną.

Z tej ostatniej skorzystali młodzi wędrowcy z Karniszewa. Około godz. 10.30 wszystkie drużyny pojawiły się już na mecie rajdu, tradycyjnie już mieszczącej się na boisku kłeckiego gimnazjum. Tutaj, na piechurów i rowerzystów czekała ciepła herbata oraz grochówka z kotła. Ponadto przygotowano wiele atrakcji, w tym między innymi konkursy: potyczki ortograficzne, jesienny portret Władysława Nehringa, ekologiczny oraz na najpiękniejszy jesienny bukiet. Rajdowi towarzyszył też mini przegląd piosenki turystycznej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konkurencje sportowe i sprawnościowe oraz zabawy promujące zdrowy, sportowy styl życia. Największym powodzeniem cieszył się jednak pokaz walki MMA, który zaprezentował absolwent kłeckiego Gimnazjum, a obecnie zawodnik klubu Walka Gniezno, Tomasz Karwański. Oprócz nagród za udział w konkursach, organizatorzy tegorocznego rajdu, przygotowali też szereg nagród – niespodzianek, które zostały rozlosowane wśród uczestników rajdu. Główną nagrodą był rower, ufundowany przez szkółkę piłkarską Futbolowy Zawrót Głowy.

Wśród zaproszonych gości, na mecie rajdu, można było zauważyć między innymi: Januarego Giżyckiego – zastępcę burmistrza gminy Kłecko, Mieczysława Szczepańskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej Gminy Kłecko oraz Jacka Molendę – miejscowego działacza turystycznego i regionalistę. Rajd odbył się dzięki przychylności Burmistrza Marka Kozickiego, który wspiera go – oraz patronuje – od samego początku.

Imprezę zorganizowali: Uczniowski Klub Sportowy MITRA oraz Gimnazjum im. prof. Władysława Nehringa w Kłecku. Szczególne podziękowania należą się niezawodnym nauczycielkom kłeckiego gimnazjum: Dorocie Krzyżanowskiej, Beacie Trosze i Barbarze Wawrzyniak.

Zbyszek Beling