Złoty Kodeks zostanie wystawiony na widok publiczny!
Dodane przez admin dnia Października 12 2014 19:00:00
Złoty Kodeks Gnieźnieński będzie wystawiony w sobotę, 18 października przez półtorej godziny na widok publiczny w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy ul. Kolegiaty 2. Dzień wcześniej na uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, delegacja Archiwum otrzyma oficjalny certyfikat wpisania tego obiektu na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Treść rozszerzona
Ekspozycja Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego nastąpi po raz pierwszy po konserwacji. Kodeks pochodzi z XI wieku i jest rękopiśmiennym ewangelistarzem, czyli księgą liturgiczną z fragmentami Ewangelii, przeznaczonymi do proklamowania podczas uroczystych Eucharystii. Cały tekst jest pisany złotem malarskim. W godzinach wystawienia Złotego Kodeksu do muzeum można wejść bez zakupu biletu, natomiast mile widziane są dowolne ofiary na renowację kolejnych zabytków piśmiennictwa z zasobu Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Ekspozycja będzie miała miejsce w godzinach od 9.00 do 10.30. Ze względów konserwatorskich i dla bezpieczeństwa nie wolno będzie robić zdjęć, ani nagrań materiału video. Ci którzy przyjdą zobaczyć Złoty Kodeks Gnieźnieński, nie mogą też zabierać ze sobą dużych toreb, bagażu, ani potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. – Wszystkie obiekty, które trafiają na Listę Krajową programu UNESCO, są następnego dnia wystawiane w muzeach lub archiwach, w których są przechowywane – informuje ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie. – Złoty Kodeks ma ograniczoną, ze względu na zalecenia konserwatorskie, liczbę godzin do przeglądania go w ciągu roku. To zaledwie 15 godzin. W tym roku cały ten czas został już prawie wyczerpany przez naukowców, którzy przygotowywali artykuły do książki o nim – tłumaczy ks. Michał Sołomieniuk.

Dlaczego takie ograniczenia jeśli chodzi o przeglądanie kodeksu? – Chodzi o to, żeby księga, która liczy 1000 lat nie była zbytnio naświetlana, to ją niszczy. Podobnie częste przekładanie kartek, powoduje, że następują pęknięcia przy grzbiecie – mówi ks. Sołomieniuk.

Oficjalny certyfikat wpisania Złotego Kodeksu Gnieźnieńskiego na Listę Krajową programu UNESCO delegacja gnieźnieńskiego Archiwum otrzyma podczas uroczystej gali 17 października w pałacu prezydenckim. Lista, która w kolejnych latach będzie rozszerzana, obejmie przechowywane w polskich bibliotekach, archiwach i muzeach dokumenty obrazujące ważne w dziejach polski wydarzenia, osoby, oraz przemiany kulturowe i cywilizacyjne.

Pierwszą edycję Listy tworzy 11 bezcennych zabytków piśmiennictwa, szczególnie istotnych dla naszej kultury, narodowej tożsamości i pamięci historycznej, przechowywanych w zbiorach 9 instytucji (z Warszawy, Krakowa, Gniezna, Wrocławia i Poznania).Uroczystości będzie towarzyszyła wystawa pt. „Pamięć Polska”, oraz faksymilia dokumentów, które będzie można oglądać w pałacu prezydenckim. Honorowy Patronat nad uroczystością objął Prezydent Bronisław Komorowski.

Joanna Gronikowska