Czerniejewo – remont pałacowej bramy
Dodane przez admin dnia Październik 07 2014 13:00:00
Z wielką przyjemnością informujemy, że ruszył długo oczekiwany remont najbardziej bodaj dekoracyjnego elementu Zespołu Pałacowego w Czerniejewie – bramy tryumfalnej oddzielającej miasto od równie uroczego przeddziedzińca, na którym stoją piękne zabytki z XVIII wieku, Stajnia i Wozownia.
Treść rozszerzona
Z moich osobistych wspomnień wynika, że to właśnie poddawany obecnie konserwacji obiekt, był najbardziej pod tym względem upośledzony, nie pamiętam bowiem, aby kiedykolwiek poddano go gruntownemu remontowi, owszem, za czasów „pegeerowskich” kilka razy bramę pomalowano. Czas zaś na zdecydowaną ingerencję wydaje się najwyższy, bo piękny i często fotografowany przez turystów zabytek, zaczął się normalnie sypać, a na samym szczycie monumentu wyrósł nawet trzymetrowy jesion.

Remont i konserwacja całego Zespołu jest zadaniem bardzo ambitnym i kosztownym, bo obejmuje nie tylko budynki, ale i rozległy park i stawy, oraz przerzucone nad nimi mosty, trudno więc się dziwić temu, że nie wszędzie jeszcze widać zdecydowany postęp. Cieszy to, że w wielu miejscach – chociażby w parku, widać ingerencję zmierzającą do poprawy zastanego stanu rzeczy.

Zdecydowanie najgorzej ma się dzisiaj zabytkowa Stajnia, która wymaga pilnego remontu dachu. Leżąca vis a vis Wozownia doczekała się remontu wnętrz i częściowego remontu dachu, a mieszcząca się tam restauracja, zaprasza gości na swoje specjały.

Szczepan Kropaczewski