„Jeszcze się tam żagiel bieli…”
Dodane przez admin dnia Sierpień 28 2014 13:00:00
Po raz kolejny można było tego lata ujrzeć na Jeziorze Kłeckim białe żagle „optymistów”, z uwijającymi się na ich pokładach uczestnikami obozu żeglarskiego. Jak co roku, w ramach działalności Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mitra”, funkcjonującego przy Gimnazjum im. prof. Wł. Nehringa w Kłecku, zostały zorganizowane zajęcia z żeglarstwa połączone z wypoczynkiem dla dzieci i młodzieży z gminy Kłecko.
Treść rozszerzona
Głównym założeniem projektu, który uzyskał aprobatę i dofinansowanie Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko, było wdrażanie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego, przy wykorzystaniu walorów miejscowego środowiska naturalnego oraz zachęcanie do uprawiania sportów wodnych. W dwóch turnusach udział wzięło łącznie 31 młodych adeptów sztuki żeglarskiej, w wieku 8 – 14 lat. Niektórzy rozpoczęli swoją przygodę z żaglami po raz pierwszy, ale wielu z uczestników już po raz kolejny wzięło udział w takiej właśnie formie zajęć rekreacyjno – sportowych.

W bieżącym roku swój udział zgłosiło dużo dziewcząt, które wytrwale i z dużym zainteresowaniem zgłębiały tajniki żeglarstwa. Uczestnicy poznawali teoretyczne i praktyczne podstawy żeglarstwa sportowego, zażywali kąpieli na miejscowej plaży, brali udział w zorganizowanych grach i zabawach. Z uwagi na niski stan wody nie udało się w tym roku przepłynąć przesmyku, zwanego „Szwedzkim Brodem” i udać się w rejs do campingu Borzątew. Rekompensatą był rejs po jeziorze dużą łodzią „Dżonką”, udostępnioną, tak samo zresztą, jak i miejsce do prowadzenia zajęć, przez Przystań „Korsarz”.

Każdy turnus kończyło wspólne grillowanie, a chętni mogli jeszcze doskonalić swoje umiejętności żeglowania podczas zajęć zorganizowanych w sierpniu. W czasie ich trwania uczestnicy wzięli udział w wewnętrznych regatach, w których mogli sprawdzić swoje umiejętności i rywalizować o miano najlepszego żeglarza. Pogoda sprzyjała adeptom żeglarstwa, humory dopisywały, a przybyli rodzice mogli obserwować swoje pociechy podczas ich zmagań z niekoniecznie sprzyjającym wiatrem. Zajęcia, jak co roku, poprowadził Paweł Tomczyk – niezwykle doświadczony instruktor żeglarstwa – na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Wł. Nehringa w Kłecku. Nad bezpieczeństwem na wodzie czuwał Maciej Tomczyk – ratownik WOPR i trener pływania. A póki co, ahoj żeglarze i do zobaczenia za rok!

Zbyszek Beling