Nowy sezon pasjonatów historii i turystyki zainaugurowany!
Dodane przez admin dnia Wrzesień 13 2014 18:00:00
„Staropolski wieczór przy ognisku” - tak brzmiało spotkanie zorganizowane wspólnie przez Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Tą imprezą PTH-T rozpoczyna kolejny sezon swojej działalności, sezon, który zapowiada się bardzo ciekawie i który już obfituje w ciekawe wydarzenia. Podczas ogniska, które odbyło się na placu przy siedzibie dyrekcji Muzeum w Dziekanowicach – oprócz konkursów i zabaw – nie zabrakło specjałów od których uginały się stoły, jak i specjalnych gości.
Treść rozszerzona
Na zaproszenie Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego do Dziekanowic przyjechało blisko 60 osób, zarówno członków Towarzystwa, zaproszonych gości, jak i tych którzy zamierzali się włączyć w działalność PTH-T.

Zanim jednak doszło do biesiady przy ognisku wszyscy chętni mogli zapoznać się z ekspozycją „Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”. Wystawa ta wędrówka po przeszłości Ostrowa Lednickiego próbująca rozwiązać jedną z licznych zagadek okresu wczesnej państwowości Polski. Stawia pytania, a jednocześnie daje próbę odpowiedzi dotyczącej roli i miejsca tytułowej wyspy na mapie ziem we władaniu pierwszych Piastów i ich sukcesorów.

Ekspozycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wszystkich którzy przybyli do Dziekanowic na „Staropolski wieczór przy ognisku”. Po godzinnym zwiedzaniu wystawy, wszyscy przeszli na plac przy siedzibie dyrekcji, gdzie odbyła się zasadnicza część ogniska.

Tam uczestników biesiady powitał – w imieniu PTH-T – Paweł Kostusiak (prowadzący imprezę) i Marek Staszewski, członkowie Towarzystwa. - W programie dzisiejszej imprezy jest z jednej strony informacja o działalności naszego Towarzystwa, a z drugiej strony będziemy starali się poprzez konkursy, wydobyć z państwa tę całą wiedzę, którą nabyliście podczas zwiedzania wystawy - mówi P. Kostusiak. - Poza tym będzie konkurs sprawnościowy – dodaje.

Po powitaniu przyszedł czas na powitanie gości specjalnych ogniska, którymi byli: Tadeusz Panowicz, znany regionalista, pasjonat historii Ostrowa Lednickiego oraz członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa” z którym Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystyczne nawiązało współpracę.

Następnie – gdy już zapłonęło ognisko – przyszedł czas na biesiadę. Stoły uginały się od takich specjałów jak wiejski chleb, ogórki kiszone, smalec, pieczone pyry z gzikiem, żurek, kiełbasy z grill lub ogniska i ciasto. Wśród gości krążyła też specjalna nalewka przygotowana przez gości z „Sakwy” którzy przyjechali z Poznania i Łodzi.

W czasie biesiady T. Panowicz opowiadał historie związane z Ostrowem Lednicki, całą tą okolicą. Jego gawędy spotkały się ze wspaniałym przyjęciem przez uczestników spotkania.

Jako że ognisko miało charakter rodzinny, to wśród uczestników były też dzieci dla których przygotowano m.in. możliwość nauki chodzenia na szczudłach.

Podczas gdy w ognisku radośnie skakały iskry, a w tle pobrzmiewała muzyka, przyszedł czas na konkursy. W konkursie wiedzy na temat historii regionu pierwsze miejsce zajęła Bernadeta Popek z Gniezna, z kolei w rywalizacji sprawnościowej – w duetach – zwyciężyła Sławomir Stopczyński z synem Mikołajem. W nagrodę zwycięzcy otrzymali upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.Po rozegraniu konkursów głos zabrał Karol Soberski, prezes Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego i przybliżył historię powstania Towarzystwa oraz wszelkie akcje zorganizowane przez członków PTH-T.

- Wszystko zaczęło się w grudniu 2011 roku. Wówczas z inicjatywy redakcji portalu turystycznego PiastowskaKorona.pl w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbyło się spotkanie miłośników historii i turystyki naszego regionu. Celem spotkania było zintegrowanie miłośników historii i turystyki tego regionu oraz próba przywrócenia pamięci wielu zapomnianych epizodów z historii tej ziemi a także pochylenie się nad zdarzeniami, które dotychczas nie zostały wyjaśnione. Inicjatorzy spotkania chcą popularyzować historię naszych „małych Ojczyzn” - mówi K. Soberski. - Później były kolejne spotkania, aż w sierpniu 2012 roku narodził się pomysł powołania stowarzyszenia i powołano Komitet Założycielski. 31 grudnia 2012 roku PTH-T została wpisane do KRS - dodaje.

Dalej K. Soberski poinformował, że działalność Towarzystwa opiera się na „czterech nogach”: edukacja, badania terenowe, wyprawy turystyczne i działalność wydawnicza. I opowiedział o tym co Towarzystwo zorganizowało w ostatnich miesiącach. Na koniec przybliżył najbliższe plany Towarzystwa wśród których jest druga akcja wspólnie z „Sakwą” w Łagiewnikach (relacja wkrótce), II Rajd im. Pawła Występskiego, który odbędzie się 28 września ze startem w Kłecku, październikowa akcja „Zapalmy znicz pamięci”. - Ponadto przymierzamy się do kilku innych przedsięwzięć o których będziemy informować na portalu PiastowskaKorona.pl – podsumował K. Soberski.

Po przemówieniu prezes PTH-T i przybliżeniu działalności Towarzystwa kilkanaście osób obecnych na imprezie poprosiło o deklaracje członkowskie i wypełniło je na miejscu. Grono miłośników historii i turystyki się powiększyło!

I tak w miłej i przyjaznej atmosferze „Staropolski wieczór przy ognisku” - który rozpoczął się o godz. 18.00 – potrwał prawie że do północy. Wszyscy uczestnicy tego spotkania czekają już na kolejne akcje organizowane przez PTH-T.

Osoby - miłośnicy historii i turystyki - chcące zaangażować się w działalność Piastowskiego Towarzystwa Historyczno-Turystycznego mogą się kontaktować pod numerem telefonu: 506-966-706 lub e-mail: biuro@piastowskakorona.pl.

(as)
Fot. A. Soberska, W. Biront, G. Cetner

Piastowskie Towarzystwo Historyczno-Turystyczne dziękuje prof. Andrzejowi Wyrwie, dyrektorowi Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i pracownikom Muzeum, w tym szczególnie Markowi Staszewskiemu, za gościnę i zorganizowanie ogniska.