„My jako Inowrocław doskonale się uzupełniamy z Gnieznem”
Dodane przez admin dnia Sierpień 05 2014 14:00:00
Dzisiaj w Urzędzie Miejskim w Inowrocławiu, prezydent tego miasta Ryszard Brejza, przy okazji spotkania ze starostą Dariuszem Pilakiem, przewodniczącym Rady Programowo–Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego i omawiania planów wrześniowego spotkania Rady, odebrał z rąk starosty nagrodę „Promotora Turystyki 2013” przyznaną przez portal PiastowskaKorona.pl.
Treść rozszerzona
Przypomnijmy. Gala wręczenie nagrody „Promotora Turystyki 2013” odbyła się w styczniu tego roku. - „Promotora Turystyki 2013” przyznaliśmy za wkład w promowanie turystyki na terenie Szlaku Piastowskiego poprzez inwestycje rekreacyjno-uzdrowiskowe na terenie miasta Inowrocław – uzasadniał wówczas Karol Soberski, redaktor naczelny portalu PiastowskaKorona.pl.

Jednak wówczas prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza nie mógł osobiście odebrać nagrody ze względu na służbowy wyjazd do Koszalina i nagrodę w jego imieniu - na prośbę prezydenta Brejzy - odebrał starosta Dariusz Pilak, który zadeklarował, że jak tylko będzie miał możliwość spotkania z prezydentem Inowrocławia, to ją przekaż.

Przez kolejne miesiące nie było takiej okazji, ponieważ zarówno starosta Dariusz Pilak, jak i prezydent Ryszard Brejza byli zajęci swoimi obowiązkami. Dzisiaj, w związku z przygotowaniami kolejnego, wrześniowego posiedzenia Rady Programowo–Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego i w ramach omówienia planów posiedzenia Rady, starosta Dariusz Pilak pojechał do Inowrocławia na spotkanie z prezydentem tego miasta, Ryszardem Brejzą. Tym samym nadarzyła się sposobność, by przekazać odebraną w styczniu nagrodę gospodarzowi Inowrocławia. Starosta Pilak zaprosił do Inowrocławia także Karola Soberskiego, redaktora naczelnego PiastowskiejKorony.pl, by uczestniczył w uroczystości przekazania tej nagrody.

Ryszard Brejza z „Promotorem Turystyki 2013”!
Prezydent Ryszard Brejza z wielkim wzruszeniem odebrał z rąk starosty nagrodę „Promotora Turystki 2013”. - Serdecznie dziękuję PiastowskiejKoronie.pl za dostrzeżenie walorów uzdrowiskowych miasta Inowrocław. Inowrocław znajdujący się na Szlaku Piastowskim jest jednym z większych ośrodków i chcemy żeby był nie tylko jednym z większych ośrodków, ale tak jak i Gniezno, bardzo atrakcyjnym dla naszych gości. Stąd dostrzeżenie tych walorów uzdrowiskowych, obok zabytków, miasta Inowrocławia, świadczy o tym, że mieszkańcy Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego lubią zaglądać do Inowrocławia. Zapewniam, że gnieźnianie są bardzo mile widziani w naszych inowrocławskich Solankach i przy tężni, i przy wszystkich obiektach rekreacyjnych, które znajdują się na terenie Parku Uzdrowiskowego w Inowrocławiu. Zapraszam i zachęcam w szczególności do przyjazdów weekendowych – mówi prezydent Ryszard Brejza. - Myślę, że my jako Inowrocław doskonale się uzupełniamy z Gnieznem w swoich funkcjach. My mamy coś, czego nie ma Gniezno, a Gniezno posiada pewne walory których nie posiada Inowrocław, a tak blisko siebie funkcjonujemy, żyjemy, uczymy się, pracujemy, że dla chwili odetchnięcia powinniśmy wzajemnie odwiedzać się częściej niż do tej pory i cieszę się bardzo, że jesteśmy na najlepszej ku temu drodze – podkreśla prezydent Inowrocławia.

Dalej gospodarz miasta przyznaje, że Park Uzdrowiskowy w Inowrocławiu to dla miasta jedno z dwóch płuc. - Miasto Inowrocław oddycha Parkiem Uzdrowiskowym, dosłownie, bo największe nagromadzenie zieleni i terenów aktywnych biologicznie znajduje się w części uzdrowiskowej. Również i w przenośni oddycha, ponieważ tu skupia się poważna część życia gospodarczo-biznesowego Inowrocławia. Olbrzymia, rosnąca ilość pensjonatów, coraz więcej kuracjuszy, bo już 35 tysięcy rocznie przyjeżdżających do Inowrocławia, kilkaset tysięcy turystów rocznie, po około 10 – 12 tysięcy weekendowych turystów, którzy odwiedzają park Uzdrowiskowy na jedno popołudnie, sobotnie lub niedzielne – przyznaje prezydent. - Masa koncertów, wystaw, siłownie, grillowiska, place zabaw dla dzieci, to wszystko jest ogólnie dostępne, łącznie z wodą mineralną „Inowrocławianka”, którą możemy wypić w pijalni, masą deserów... Jednym słowem – to też jest biznes, bo pieniążki pozostają na miejscu, ludzie mają pracę i ta część miasta rozwija się w sposób bardzo ekspansywny. Mamy kolejne wnioski złożone o zakup gruntów w tej części uzdrowiskowej przez prywatnych inwestorów, w celu wybudowania pensjonatów i hoteli. Warto jest przyjechać do Inowrocławia i tutaj zagościć – uważa R. Brejza.

„Na płaszczyźnie Szlaku Piastowskiego powinniśmy tę współpracę zacieśniać”
Po krótkiej uroczystości wręczenia nagrody, starosta Dariusz Pilak, będący przewodniczącym Rady Programowo–Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego spotkał się z prezydentem Brejzą w celu omówienia kolejnych planów związanych z odnową Szlaku Piastowskiego w związku z wrześniowym posiedzeniem Rady.

Poproszony o komentarz po tym spotkaniu, D. Pilak stwierdził: - Te dwa miasta, Gniezno i Inowrocław zdecydowanie łączy Szlak Piastowski, w związku z tym możemy tutaj kilka cennych inicjatyw przeprowadzić. Biorąc pod uwagę wielkość Inowrocławia, wielkość Gniezna, znaczenie historyczne i inicjatywy, które rodzą się zarówno w Inowrocławiu, jaki Gnieźnie. Myślę, że na tej płaszczyźnie Szlaku Piastowskiego powinniśmy tę współpracę zacieśniać, pokazać, że na przeszłości te miasta potrafię też robić dobry biznes i rozwijać się. Ale też myśleć o takich właśnie działaniach, bardzo pozytywnych przykładach jakie w Inowrocławiu widzimy, jak chociażby cały rozwój związany z tężniami i solankami, z kurortem. To jest coś, co wyróżnia Inowrocław na Szlaku Piastowskim– mówi D. Pilak.

D. Pilak, jako przewodniczący Rady Programowo–Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego przyznaje, że każda taka wizyta związana z pracami na odnową Szlaku Piastowskiego, zauważenie pozytywnych inicjatyw i wyciągnięcie wniosków na płaszczyźnie Szlaku Piastowskiego to potrzebne działania. - Jest to też budowanie klimatu współpracy między dwoma województwami na Szlaku Piastowski, pomiędzy różnymi szczeblami samorządu jest jak najbardziej wskazana i stąd takie wizyty jak ta dzisiejsza są potrzebne – podsumowuje D.Pilak.

(kfs)