Sierpień na Mazurach – gdzie warto być?
Dodane przez admin dnia Lipiec 31 2014 18:00:00
Wakacje to nie tylko czas błogiego lenistwa i rodzinnych spotkań. To także doskonała okazja do kontaktu z kulturą, historią i sportem na najwyższym poziomie. Dla wszystkich osób planujących sierpniowy wypoczynek w Krainie Tysiąca Jezior, przygotowaliśmy krótkie kalendarium wydarzeń, które warto zobaczyć pod koniec lata.
Treść rozszerzona
Większości z nas Mazury kojarzą się z wypoczynkiem pod żaglami, piaszczystymi plażami i zielonymi brzegami. Czas spędzamy na łódce, w wodzie lub wygrzewając się na ręczniku. Jednak mazurskie lato obfituje w wydarzenia, które mogą urozmaicić nam urlop i przy okazji dostarczą wielu emocji.

Statki na niebie
Na początek coś dla fanów lotnictwa. Mazury AirShow to największa tego typu cywilna impreza w Polsce. W ciągu piętnastu lat zgromadziła ponad pół miliona widzów. Wpływ na to mają nie tylko zapierające dech w piersiach pokazy, ale także piękna sceneria jeziora Niegocin, którego brzegi 2 i 3 sierpnia zamienią się w wielką trybunę dla widzów. Jak mówią sami organizatorzy, Mazury AirShow to jedyne pokazy lotnicze w Polsce, które podziwiać można z „plaży, molo, koca, ławki, kajaka, łodzi…”. W ciągu 15 lat w pokazach wzięło udział ponad 1 000 statków powietrznych, które w ciągu 7 650 minut przeleciały 26 000 kilometrów.Do tego dochodzi świetna baza noclegowa – m.in. historyczny Zamek Ryn – i pyszne mazurskie jedzenie. Nie pozostaje nic innego jak chwytać za aparat, lornetkę i jechać do Giżycka.

Siatkarskie emocje
Niewątpliwie najważniejszym mazurskim wydarzeniem sportowym tego lata będzie Turniej Siatkówki Plażowej, zaliczany do cyklu World Tour. Organizowana w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach impreza za każdym razem przyciąga światową czołówkę, w której od kilku lat znajduje się polski duet Fijałek/Prudel. W tym roku dołączyli do nich Mistrzowie Świata do lat 21 – Michał Bryl i Kacper Kujawiak. Dobre występy naszych reprezentantów mocno zaostrzyły apetyty na sukces w tej edycji turnieju. W ciągu sześciu dni rywalizacji (od 18 do 24 sierpnia) panie i panowie powalczą nie tylko o zwycięstwo, ale także o nagrody, których pula wynosi 600 000 dolarów. Emocji na pewno nie zabraknie.

Folklor w najlepszym wydaniu
W drugi weekend sierpnia warto zatrzymać się w Mrągowie, gdzie odbędzie się jubileuszowy, 20. Festiwal Kultury Kresowej. Wystąpią zespoły z Litwy, Łotwy, Białorusi i Ukrainy, a koncert galowy transmitowany będzie przez TVP2 oraz Telewizję Polonia. Stale zwiększający się poziom wykonawców pozwala sądzić, że w tym roku również możemy spodziewać się sporej dawki dobrej zabawy. Oprócz znakomitej muzyki będzie można poznać historię i folklor Kresów, spróbować niepowtarzalnej, regionalnej kuchni i wziąć udział w warsztatach plastycznych, fotograficznych czy rękodzielniczych. Aby pozostać w ludowym klimacie warto zatrzymać się w jednym z tradycyjnych gospodarstw agroturystycznych, których w tej części Mazur nie brakuje. Ich listę można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Agroturystycznego „Mazurska Kraina”.

Śmiechu warte
Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry to jedna z największych imprez kabaretowych w Polsce. Corocznie przyciąga do Lidzbarka Warmińskiego ogromną publiczność i najlepszych artystów. Tym razem gwiazdami kabaretonu będą m.in.: Artur Andrus, Neo-nówka i Cezary Pazura. Jako gość specjalny wystąpią Donatan i Cleo. Impreza rozpocznie się już w środę, 13 sierpnia od stand-upu, którego gwiazdą będzie Mariusz Kałamaga, znany z kabaretu Łowcy.b. Kolejne dwa dni upłyną pod znakiem humorystycznych pojedynków, teatru absurdu i scen improwizowanych. Po zdrowej dawce humoru warto odprężyć się w luksusowym SPA Hotelu Krasicki, uznanym za najlepszy w swojej klasie ośrodek w Polsce.
Więcej informacji dotyczących regionu znaleźć można na stronie www.wsercunatury.pl – opisy największych atrakcji, kalendarium wydarzeń, informacje na temat hoteli i wiele, wiele więcej.

(art. promocyjny)