Nocne zwiedzanie Żydowa
Dodane przez admin dnia Sierpień 11 2014 23:30:00
Towarzystwo Przyjaciół Żydowa zorganizowało Nocne Zwiedzanie Żydowa. Tym samym kolejną miejscowość w naszym regionie można było poznać w tym niezwykłym, nocnym klimacie. Zwiedzania rozpoczęło się o godz. 20.30 na cmentarzu przy pomniku upamiętniającym obrońców Żydowa. Tam uczestników imprezy powitał Tadeusz Szymanek, przewodniczący TPŻ.
Treść rozszerzona
W tym miejscu warto przypomnieć, że Żydowo to już kolejna miejscowość gdzie zorganizowano nocne zwiedzanie. Wcześniej – z inicjatywy Karol Soberskiego, redaktora naczelnego naszego portalu – podobne nocne zwiedzania odbywały się m.in. w zespole pałacowo-parkowym w Zakrzewie i w Rogowie.

Zwiedzani Żydowa nocą zaczęła się od cmentarza, gdzie zebrani wysłuchali krótkiej informacji Tomasza Woźniaka, zastępcy dyrektora miejscowej szkoły, o historii tego miejsca. Złożono kwiaty i zapalono świecę. Następnie przemaszerowano ulicą Różaną wzdłuż osiedla Przy Lesie do małego skweru gdzie organizatorzy przygotowali małą niespodziankę. Wśród zieleni na skwerze schowano 10 specjalnie wybitych na tę okazję monet - pylonów. Zadaniem uczestników było odnalezienie monet.

Kolejnym punktem zwiedzania był kościół pod wezwaniem Św. Stanisław Biskupa i Męczennika . Przybyłych gości powitał na schodach świątyni obecny proboszcz parafii ks. Robert Nurski, który opowiedział z kolei o burzliwych dziejach samego kościoła od pierwszych zapisków historycznych do dnia dzisiejszego nie pomijając przy tym także historii Żydowa.

Następnie uczestnicy zwiedzania udali się na rynek pod pomnik Obrońców Żydowa gdzie odczytano wspaniały wiersz o Żydowie napisany specjalnie na tę okazję przez Szczepana Kropaczewskiego. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu świec grupa udała się w kierunku Centrum Sportowo –Rekreacyjnego gdzie zaplanowano kolejne poszukiwania następnych 10 monet.

Następnym punktem wędrówki była szkoła w Żydowie gdzie w rolę przewodnika wcielił się ponownie Tomasz Woźniak, który opowiadał o historii i teraźniejszości szkoły. Spod szkoły uczestnicy imprezy udali się w kierunku parku w którym stoi dawny pałac Chełmickich, obecna siedziba biur GRH Żydowo.

Podczas przemarszu o bogatej historii dawnego PGR-u opowiadał wieloletni były pracownik gospodarstwa Andrzej Kryszak. - Legenda głosi że w owym parku czasami widywano ducha Bartłomieja Chełmickiego który zginął w wypadku spadając z dachu - mówi A. Kryszak. Ku zdziwieniu zebranych duch ukazał się także i tym razem i wzbudził sporo emocji w ciemnym, nieoświetlonym parku. Na schodach pałacu powitali gości hrabina i hrabia Chełmiccy w rolę których wcielili się Anna Maliczak oraz Bogusław Skotarczak.

Na zakończenie głos zabrał T. Szymanek: - Dziękuję wszystkim za udział w nocnym zwiedzaniu a teraz zapraszam do sali Domu Socjalnego gdzie przygotowana została wystawa zdjęć starego, zapomnianego już oraz nowego, teraźniejszego Żydowa. Podczas poczęstunku przygotowanego przez członkinie TPŻ organizatorzy przeprowadzili konkurs z wiedzy nabytej podczas zwiedzania. Dla najlepszych przewidziano nagrody. W trakcie konkursu można było obejrzeć na dużym ekranie zdjęcia robione w trakcie przemarszu.

(kaes)