Na rower po śladach GPS
Dodane przez admin dnia Lipiec 04 2014 14:45:00
Ze stron www.tupowstalapolska.pl oraz www.gpswielkopolska.pl można już pobierać ślady GPS szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego. Rowerzystów przemieszczających się po szlakach oznakowanych w kolorze czerwonym, niebieskim, szarym, zielonym i żółtym może dodatkowo wspomóc własny telefon komórkowy.
Treść rozszerzona
Najwygodniejszym sposobem na korzystanie z zapisu tras rowerowych w formacie „gpx” jest posiadanie telefonu wyposażonego w GPS ze ściągniętą darmową aplikacją np. typu Endomondo. Współpracuje ona z większością telefonów komórkowych wyposażonych w system GPS i system: Android, Windows Phone czy iPhone.

Skąd pobrać aplikację typu Endomondo? Należy połączyć się telefonem z siecią Wi-Fi. Wejść na stronę https://www.endomondo.com/download/concise. Po otwarciu się strony należy na niej wybrać rodzaj systemu operacyjnego własnego telefonu i podać adres e-mail, na który zostanie wysłany link przekierowujący na stronę Google Play Store. Na tej stronie należy znaleźć bezpłatną wersję Endomondo Sports Tracker, kompatybilną z posiadanym telefonem.

Można również pobrać bezpłatnie Endomondo z iTunes/ App Store (telefony Apple), strony Windows Marketplace (telefony z systemem Windows Phone) lub bezpośrednio ze strony Google Play (system Android).

Jak zaimportować ślady GPS do aplikacji Endomondo?

1.Pobieramy interesujący nas szlak na telefon w formacie „gpx” (jeden z pięciu poniżej)
2.Uruchamiamy aplikację
3.Wybieramy: Nowy trening -> importuj z pliku
4.Wybieramy wcześniej ściągnięty plik zapisany w pamięci telefonu za pomocą polecenia przeglądaj
5.Klikamy: dalej i następnie zapisz
6.Trasa zostanie wczytana i wyświetlona na ekranie.

Poniżej - poszczególne trasy rowerowe przeznaczone na urządzenia wyposażone w system GPS: Szlak czerwony, Szlak niebieski, Szlak szary, Szlak zielony i Szlak żółty.

Warto przypomnieć, iż uroczyste otwarcie szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego odbyło się w dniu 24 maja br. Udostępniono 5 zupełnie nowych szlaków rowerowych, o łącznej sumie ok. 286 km. Wytyczone od podstaw i profesjonalnie oznakowane trasy prowadzą przez najbardziej urokliwe i bogate w walory kulturowe i krajoznawcze tereny.

Cały system szlaków rowerowych Powiatu Gnieźnieńskiego oparty jest na pięciu dużych pętlach startujących i kończących na rynku w Gnieźnie. Wszystkie szlaki rozpoczynają swój bieg przy Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Gnieźnie, i dalej rozchodzą się gwiaździście.

Co ciekawe, cztery duże pętle podzielone zostały szlakiem łącznikowym w taki sposób aby umożliwić rowerzystom wybranie dwóch wariantów – dłuższego i krótszego. W związku z tym, zostały one też odpowiednio oznakowane.

Oprócz kolorowego prostokąta informującego na jakim szlaku rowerzysta się aktualnie znajduje, oznakowanie zostało autorsko uzupełnione o symbol cyfry „1” i „2”.
„1” oznacza główną pętlę szlaku, tą dłuższą, natomiast „2” łącznik lub inaczej mówiąc, krótszą wersje szlaku. „2” spotykamy już na trasie i wtedy możemy zdecydować czy mamy jeszcze siłę i chęci, by jechać dalej „1”, czy może skracając dystans wybieramy wariant z „2”.

W sumie przez teren Powiatu Gnieźnieńskiego przebiega ok. 286 km szlaków rowerowych, z czego główne pętle to: szlak czerwony o długości: 47,6 km, szlak niebieski o długości: 65 km, szlak żółty o długości: 49 km, szlak zielony o długości: 45,2 km oraz szlak szary o długości: 58,9 km.

(inf. prasowa)