Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich niebawem w Gnieźnie
Dodane przez admin dnia Lipiec 03 2014 15:00:00
Od najbliższego wtorku w Muzeum Początków Państwa Polskiego będzie można podziwiać kolejną czasową wystawę. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty archeologiczne gromadzone przez Muzeum Narodowe w Szczecinie od połowy XIX w. do lat 40. XX wieku. Tytuł ekspozycji brzmi: „Zaginione – Ocalone. Szczecińska kolekcja starożytności pomorskich”. Kolekcja jest interesująca nie tylko ze względu na posiadane artefakty, ale również sposób prezentacji.
Treść rozszerzona
Losy eksponatów są dość skomplikowane. Ich gromadzenie rozpoczęło się jeszcze w latach dwudziestych XIX wieku i trwało do II wojny światowej. Wtedy to zabytki opuściły muzeum. - W celu ochronienia wywiezione w różne miejsca poza muzeum. Przetrwała tylko część z nich – przyznaje Krzysztof Kowalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Minęło trochę czasu nim udało odzyskać się część kolekcji. W latach sześćdziesiątych do szczecińskich muzealników dotarła informacja o miejscu przechowywania ocalałych artefaktów. Niemal natychmiast rozpoczęły się trudne negocjacje. które zakończyły się sukcesem w 2009 r.  Na mocy zawartego porozumienia, strona polska przekazała stronie niemieckiej obiekty odkryte dawniej na terytorium współczesnych Niemiec. W zamian strona niemiecka zwróciła zabytki pochodzące z terytorium współczesnej Polski.

Kolekcję stanowią znaleziska datowane od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza. Znajdują się w niej zarówno skarby, jak i przedmioty z wyposażenia pochowków. Są wśród nich m.in. naczynia, przybory metalowe, broń, monety i biżuteria. - W każdym z miejsc, gdzie pokazywana jest wystawa największym zainteresowaniem cieszy się niedźwiadek, który stał z popularniejszych zabytków archeologicznych, jakie znajdują się w Polsce. Figurka ma w sobie wiele uroku. Z jednej strony sam bursztyn, który przepuszcza światło tworzy niesamowitą atmosferę magii, a z drugiej figurka jest wyrzeźbiona bardzo miękko – zaznacza K. Kowalski.

Wystawa jest prezentowana w niekonwencjonalny sposób. Eksponaty nie są bowiem prezentowane wedle kryteriów archeologicznych, takich jak wiek, problematyka, czy kontekst lub miejsce znalezienia. - Jest to wielki, szary mur oklejony przedwojennymi zdjęciami zabytków. Oprócz tego jest on z obu stron poprzebijany gablotami, w której znajdują się eksponaty. Jest to wystawa, która niewiele mówi o samej archeologii. Więcej opowiada o regionie i o losach tej kolekcji – podkreśla K. Kowalski.

Ekspozycja jest już instalowana w Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Cała wystawa przyjechała jednym transportem. Nasze zadanie polegało na przewiezieniu wszystkich skrzyń i elementów aranżacyjnych na salę ekspozycyjną. Ekipa, która przyjechała z Muzeum Narodowego w Szczecinie montuje już wszystkie części. Na samym końcu zabytki zostaną włożone do gablot – wyjaśnia Tomasz Janiak, kurator wystawy.

Uroczyste otwarcie zaplanowano na 8 lipca, na godzinę 15.00. Podziwiać ją będzie można do końca stycznia 2015 roku.

Mateusz Fąfara
(fot. Grzegorz Solecki)