„Cieszy to, że pamiątki z Powstania Wielkopolskiego wracają i zaczynają być eksponowane w Gnieźnie”
Dodane przez admin dnia Czerwiec 13 2014 15:00:00
Dokument z życzeniami dla Leona Niemyta, powstańca wielkopolskiego trafił do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Oprócz życzeń znajdują się na nim podpisy wielu, prawdopodobnie ważnych żołnierzy Wojska Polskiego. Nowy eksponat trafił do Pierwszej Stolicy Polski, dzięki współpracy kibiców… Lecha Poznań i Legii Warszawa!
Treść rozszerzona
Ofiarodawcą pamiątki jest Adam Drzewoski, mieszkaniec Warszawy, który jest zięciem Leona Niemyta. - Adam Drzewoski jest jednym z powstańców warszawskich, którym my, jako kibice Legii się opiekujemy. On sam podczas jednej z moich wizyt w jego mieszkaniu zwrócił się do mnie, czy mam pomysł co z tym zrobić. Mieliśmy już kontakty z kibicami Lecha, które nawiązaliśmy przy okazji obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego. Zrobiłem zdjęcie, wykonałem telefon i zapytałem, czy byliby nim zainteresowani. Odpowiedź przyszła bardzo szybko. Okazało się, że jest nim zainteresowane muzeum w Gnieźnie – relacjonuje Tomasz Łaniewicz, kibic Legii Warszawa.

Treść dokumentu stanowią życzenia imieninowe dla porucznika Leona Niemyta. Wymienione odznaczenia świadczą o tym, że był on żołnierzem dużego formatu. Nie one jednak są w tym wypadku najistotniejsze. - Jest tu kilkadziesiąt podpisów osób, żołnierzy, którzy prawdopodobnie po wojnie zostali oficerami, czy wysokiej rangi wojskowymi, może urzędnikami. To w tej chwili jest zadanie dla historyków, by rozszyfrować te podpisy i odnaleźć te osoby – tłumaczy T. Łaniewicz.

- Osoby, które się podpisały są rzeczywiście frapujące – przyznaje Tomasz Sawicki, p.o. dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego. - Wydaje się, że są to wybitne postaci historyczne. To jednak powiedzą nam badania historyków – dodaje.

Jest to kolejna pamiątka związana z Powstaniem Wielkopolskim, która trafiła do gnieźnieńskiego muzeum. Liczba eksponatów poświęcona tej tematyce robi się coraz bardziej okazała. - Dokument jest dla nas bardzo cenny. Jest to kolejna rzecz związana z Powstaniem Wielkopolskim. Mamy coraz więcej pamiątek związanych z tych okresem. Jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczynić się do zwiększenia wiedzy historycznej na ten temat – mówi. T. Sawicki.

Gest ten jest przykładem, że w pewnych kwestiach podziały pomiędzy kibicami drużyn piłkarskich nie istnieją, i to nawet jeśli są to nieprzepadające za sobą Legia Warszawa i Lech Poznań. Fan Club Kolejorza złożył na ręce T. Markiewicza podziękowania dla Adama Drzewoskiego za okazaną pamiątkę. - Polska kibolska w pewnych momentach działa razem i nie ma podziałów. Cieszy to, że pamiątki z Powstania Wielkopolskiego wracają i zaczynają być eksponowane w Gnieźnie. Musimy pamiętać o swojej historii, co jest naszą tożsamością. Bez tego nie ma narodu. Pamięć była, jest i zawsze będzie ważna - uważa Andrzej Rzyski z FC Gniezno.

Mateusz Fąfara