Podwórkowe muzeum otwarte!
Dodane przez admin dnia Czerwiec 08 2014 15:30:00
Zdjęcia, pamiątki, wspomnienia – to wszystko zebrali młodzi mieszkańcy z kamienic przy ulicy Słomianka 7. Dzieci, które do tej pory łączyła wspólna zabawa na podwórku, wspólnymi siłami odkryły przeszłość swojego miejsca zamieszkania. Cała akcja spotkała się z pozytywny odzewem ze strony mieszkańców.
Treść rozszerzona
Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. To ono zaangażowało dzieci mieszkające przy ulicy Słomianka 7, by rozpoczęły badanie historii miejsca, gdzie spędzają swój wolny czas. W ten oto sposób Kacper, Dominik, Daniel, Wiktoria, Weronika i Amelka zostali kuratorami wystawy, która miała również swojego rzecznika – Maurycego – chłopca, który brał już wcześniej udział w inicjatywach Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

- Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy organizowało kilka imprez plenerowych na terenie Gniezna. Zobaczyliśmy, że jest wspaniały odzew ze strony dzieci. Postanowiliśmy zrobić coś, co pewnie w skali światowej nie jest nowością. Zaangażowaliśmy młodych ludzi, by zorganizowali własne muzeum – zdradza kulisy powstania wystawy Zygmunt Kalinowski, zastępca dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zastępca dyrektora muzeum docenia zaangażowanie dzieci i… ubolewa, że otwarcie wystawy musiało nastąpić właśnie dzisiaj. - Kiedy zjawiliśmy się pół roku temu, byliśmy bardzo zbudowani tym, że dzieci chcą wziąć w tym udział – mówi Z. Kalinowski. - Żałujemy trochę, że ta wystawa zostaje otwarta dzisiaj, ponieważ mamy zalew zupełnie nowych informacji. Kto wie, czy nie będzie trzeba zorganizować drugiej edycji – dodaje.

Sami zainteresowani nie ukrywają, że udział w całym przedsięwzięciu bardzo im się podobał. - Było fajnie. Poznaliśmy wiele historii o tym podwórku. Nagrywaliśmy wywiady, odwiedziliśmy archiwum oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – wymienia Kacper Miziołek, jeden z uczestników.

Wystawa składa się z fotografii i wielu innych pamiątek związanych z podwórkiem przy ulicy Słomianka 7. W jednej z Sali można nawet posłuchać nagranych opowieści mieszkańców, którzy w ciepłych słowach wypowiadali się o samej inicjatywie. - Bardzo mi się to podoba, ponieważ kocham dzieci i młodzież. Chciałabym właśnie, żeby tym się interesowały i wiedziały coś na ten temat – przyznaje Bernadeta Menes. - Wspomnienia związane z tym miejscem są bardzo miłe. Przeżyliśmy wiele różnych rzeczy – dodaje z kolei Janina Springer, najstarsza mieszkanka kamienicy.

Na otwarciu zjawili się również przedstawiciele władz miasta i powiatu w osobach Michała Powałowskiego oraz trójki prezydentów: Jacka Kowalskiego, Czesława Kruczka i Rafała Spachacza. - W czasach, kiedy często człowiek człowiekowi jest wilkiem, to okazuje się, że można się zintegrować. Cieszę się, że takie środowiska się tworzą i jesteśmy razem. Mam nadzieję, że takich inicjatyw będzie bardzo dużo, bo wtedy łatwiej się żyje, kiedy jeden drugiego wspomaga – podkreśla J. Kowalski.

- Chcę pogratulować inicjatywy – zaznacza natomiast M. Powałowski. - Dobrze, że zostali w nią włączeni najmłodsi. To właśnie oni będą kształtować życie tego podwórka. Dzisiaj młodzież trzeba zachęcić, wciągnąć w jakąś inicjatywę. Kiedy już się to zrobi, to wtedy młodzi ludzie oddają się jej i na pewno będą ją kontynuować – dodaje.

Wystawę można oglądać do 22 czerwca w godzinach od 10.00 do 17.00.

Mateusz Fąfara