Nocna przygoda z historią Rogowa!
Dodane przez admin dnia Czerwca 07 2014 00:45:00
Kilkanaście minut temu zakończyła się II edycja nocnego zwiedzania Rogowa. Na to niesamowite przedsięwzięcie przyjechało blisko 100 mieszkańców gminy Rogowo, jak i ościennych gmin i powiatów. Kilkugodzinne zwiedzanie Rogowa, w aurze mroku i tajemnicy, poprowadził Daniel Trzeciak, pasjonat historii gminy Rogowo. Nocne zwiedzanie zostało poprzedzone wykładem Marka Szczepaniaka na temat parafii ewangelickich w gminie Rogowo, który zgromadził w sali Gminnego Domu Kultury komplet osób chcących poznać dzieje swojej „małej Ojczyzny”. Pomysłodawcą zwiedzania był Karol Soberski.
Treść rozszerzona
Trwa druga odsłona Dni Rogowa 2014! Piątek był dniem pełnym historii gminy. Najpierw w sali widowiskowej Gminnego Domu Kultury, Marka Szczepaniaka kierownik gnieźnieńskiego oddziału Archiwum Państwowego przez blisko godzinę opowiadał o historii parafii ewangelickich w gminie Rogowo. Następnie był czas na pytania i indywidualne rozmowy z M. Szczepaniakiem. Więcej o tym wykładzie wkrótce.

Po wykładzie, tuż przed godz. 21.00, na placu przed kościołem św. Doroty w Rogowie zgromadziło się blisko 100 osób, co przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów nocnego zwiedzania tej pięknej i tajemniczej miejscowości.

Przybyłych na nocne zwiedzanie powitał ks. Zenon Starszak. - Cieszę się, że jest nas tylu, że ta inicjatywa się rozrasta, bo jest ona godna poparcia. Tylko przed rokiem kiedy rozpoczynaliśmy to nocne zwiedzanie Rogowa, nikt nie był w stanie przewidzieć w jakich okolicznościach spotkamy się w tym roku. Wydawało się, że znowu zgromadzimy się w kościele, że będzie tak jak zawsze, a jest inaczej. Od 30 marca życie Rogowa, parafii toczy się inaczej. Jesteśmy ludźmi nadziei i nawet ta wielka tragedia, wielkie nieszczęście nie było w stanie nas załamać, a uruchomiło ogromny łańcuch solidarności, ofiarności, pomocy, zainteresowania ludzi, którym zależy na tym kościele, którzy chcą by on powstał, Bogu dzięki, nie z gruzów – mówi ks. Zenon Starszak, proboszcz parafii w Rogowie.Dalej ksiądz proboszcz podkreślił, że uratowane zostało całe wyposażenie kościoła, oprócz zabytkowych organów, które spłonęły. - Teraz o nich nie myślimy, bo czynimy wszystko, by ten Dom Boży był miejscem modlitwy wiernych tej parafii. Uratowano ołtarze, ambonę, chrzcielnicę, całe wyposażenie - zaznacza. - Dzięki ogromnej ludzkiej życzliwości, dobroci, wielu zaangażowanych osób, których można by długo wymieniać. Szczególnie dziękuję panu wójtowi, który od początku się zaangażował, Radzie Gminy i pracownikom Urzędu Gminy. Jest to naprawdę wielka pomoc – podkreśla.

Na koniec ks. Z. Starszak zaznaczył, iż ma nadzieję, że już w wakacje wejdą do świątyni malarze. - Pan wójt mnie tutaj mobilizuje, ogromnie pomaga, że posadzka, ławki..., wykonawców szukamy i jest realne, że na Boże Narodzenie będziemy w tym kościele. Gdy świątynia płonęła, ja mówiłem, że odbudujemy ją za dwa lata, ale wszystko wskazuje na to, że Boże Narodzenie będzie już w tym kościele – uważa ks. Z. Starszak. - W przyszłym roku, podczas kolejnego zwiedzania, gdy wejdziemy już sobie do kościoła, to pół nocy możemy spędzić w kościele, możemy opowiadać o wszystkich ołtarzach i o zabytkach – dodaje.

Sprzed świątyni uczestnicy wędrówki, z przewodnikiem Danielem Trzeciakiem, historykiem i pasjonatem dziejów gminy Rogowo, poznali najciekawsze miejsca w Rogowie. Spod kościoła grupa poszła na most nad Wełną, następnie na ul. Klemensa Maciaszczyka gdzie poznaliśmy życiorys tej postaci bardzo zasłużonej dla Rogowa, twórcy hokeja na trawie w tej miejscowości, dalej przy budynku dzisiaj zwanym „białą szkołą” poznaliśmy jego historię, spod dworu grupa udała się do byłej gorzelni, a następnie do Willi Else, obecnego budynku Urzędu Gminy Rogowo, gdzie można było zobaczyć Rogowo na starej fotografii.

Dalej uczestnicy wędrówki przeszli na Rynek pod tamtejszy pomnik, potem pod zabytkowy budynek banku, a następnie w kierunku byłego dworca kolejki wąskotorowej, gdzie usłyszeli wiele historii związanych z Rogowem i okolicami. Na koniec, tuż po północny dotarli do szkoły w Rogowie, gdzie zwiedzili Izbę Pamięci oraz strudzeni wędrówką zasiedli przy wspólnej kolacji.

Tegoroczna, II edycja nocnego zwiedzania Rogowa, odbywała się w ramach trwających Dni Rogowa oraz w ramach III Piastowskiego Festiwalu Tajemnic.

(as)
Fot. Joanna Borowska, Karol Soberski