„Wyspa władców” z kolejną nagrodą!
Dodane przez admin dnia Maj 16 2014 11:00:00
Film „Wyspa władców” zdobyła kolejne festiwalowe nagrody! Od 9 do 13 maja w Eugene w stanie Oregon w USA odbył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy organizowany przez The Archaeology Channel. Spośród 113 filmów zgłoszonych z 24 krajów jury wybrało do pokazów finałowych 18 najlepszych produkcji. W gronie tym znalazł się także film „Wyspa władców” z cyklu „Tajemnice początków Polski”, w reżyserii Zdzisława Cozaca.
Treść rozszerzona
W konkursie głównym „Wyspa władców” zdobyła nagrodę za animacje i efekty specjalne. To szczególnie prestiżowa kategoria, w której niełatwo nam konkurować z filmami zachodnioeuropejskich i amerykańskich producentów. Wcześniej obraz ten zdobył nagrodę Arkeolan na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archeologicznych w Hiszpanii.

„Wyspa Władców” to dokumentalno-historyczny film w reżyserii Zdzisława Cozaca, który jest również współautorem jego scenariusza (wraz z doktorem Januszem Góreckim). W filmie pokazano historię tytułowej wyspy — Ostrowa Lednickiego w czasach budowy zrębów polskiej państwowości. Autorzy filmu odkrywają tajemnice wyspy przez ukazanie szerokiego spektrum prowadzonych tutaj wielodyscyplinarnych badań m.in. archeologicznych (podwodnych i lądowych), dendrochronologicznych (datowanie drewna), radiowęglowych (datowanie węgla c14) czy archeozoologicznych związanych ze stadami hodowlanych i odławianymi zwierzętami.

Żywa narracja, dynamiczne tempo obrazu oraz szeroko wykorzystane rekonstrukcje komputerowe odtwarzające topografię wyspy w X–XI w. stanowią silną stronę filmu. Widz otrzymał bogaty obraz odpowiadający w ciekawy sposób na wiele pytań dotyczących tajemnic Ostrowa Lednickiego i początków Polski.

Cykl filmów „Tajemnice początków Polski” to autorski projekt Zdzisława Cozaca realizowany w koprodukcji z TVP Historia, dofinansowywany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(mppnl)

Na ten temat:
Prestiżowe nagrody dla filmu „Wyspa Władców”!