Parowozownia centrum naukowym?
Dodane przez admin dnia Maja 14 2014 20:30:00
Dni Pary ruszyły! Pierwszym akcentem tegorocznego święta gnieźnieńskiej parowozowni były wystawa pt. „Architektoniczna przyszłość parowozowni”, prezentująca możliwe zagospodarowanie budynków dawnego zakładu kolejowego. Oprócz tego odbyła się dyskusja, podczas której starano odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób można wykorzystać ten historyczny obiekt.
Treść rozszerzona
Dni Pary odbywają się w Gnieźnie już po raz czwarty. Organizatorem przedsięwzięcia jest Krzysztof Modrzejewski, wsparty przez Instytut Rozwoju i Promocji Kolei, TurKol oraz CK eSTeDe. - Przede wszystkim Parowozownia żyje i po raz kolejny jest otwarta dla turystów – cieszy się K. Modrzejewski.

Pierwszego dnia postanowiono zaprezentować subiektywną wizję przyszłości parowozowni. W tym celu przedstawiono projekt zagospodarowania terenu dawnego zakładu kolejowego. - Pani Katarzyna Bruch zgłosiła się do mnie przed Dniami Pary, że może coś takiego pokazać. Zaadaptowała parowozownię na potrzebę swojej pracy akademickiej. Jest to pewien pomysł. Można się z nim zgadzać w całości, w części, lub w ogóle, ale jest to pewien punkt wyjścia – przyznaje K. Modrzejewski.

Wizja studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej jest całkiem nowatorska. Zakłada ona utworzenie kompleksu naukowego, nazwanego Wielkopolskim Centrum Pary. Inspiracją było warszawskie Centrum Nauki „Kopernik”. - Na świecie buduje się wiele tego typu kompleksów. Dlaczego by nie połączyć nauki z przyjemnością. Niech to nie będzie martwy skansen, ale muzeum, które żyje – wyjaśnia Katarzyna Bruch.

Po krótkiej prezentacji projektu nastąpiła debata, dotycząca sposobu wykorzystania parowozowni. Zebrani dzielili się spostrzeżeniami na temat przedstawionego pomysłu oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

Dyskusja nie zainteresowała jednak nikogo z samorządowców, co mocno zasmuciło Krzysztofa Modrzejewskiego. - Jest to w pewien sposób przykre, ponieważ ta debata, mogłaby być wstępem do jakiejś współpracy. Nie ukrywam, że poglądy na ten temat są różne, dlatego warto się nimi dzielić, by dotrzeć do jakiegoś porozumienia – przyznaje organizator imprezy.

To dopiero początek Dni Pary. Kolejne atrakcje przed nami. Impreza potrwa do niedzieli 18 maja. Szczegółowy plan kolejnych wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej www.dnipary.pl.

Mateusz Fąfara