Nowa atrakcja Szlaku Piastowskiego – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego otwarte
Dodane przez admin dnia Maj 06 2014 12:45:00
Kraków ma swoje interaktywne muzeum w podziemiach Rynku, Wrocław – Centrum Poznawcze w Hali Stulecia, Warszawa – multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego, Gdańsk niebawem uruchomi nowoczesną siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności. Od ubiegłego tygodnia również i stolica Wielkopolski może pochwalić się widowiskową atrakcją. Trzydziestego kwietnia uruchomione zostało Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego - Brama Poznania.
Treść rozszerzona
W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu znamienitych gości, m.in. samorządowcy, muzealnicy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji turystycznych. Gospodarzem uroczystości był Robert Mirzyński, dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT w Poznaniu. Oficjalnego otwarcia muzeum dokonał Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. W uroczystości uczestniczyli także starosta gnieźnieński Dariusz Pilak, Rafał Spachacz, zastępca prezydenta Gniezna, prof. Andrzej Wyrwa, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Tomasz Sawicki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Wartym podkreślenia jest fakt, iż specjalny list na okoliczność otwarcia Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego wystosował prezydent RP Bronisław Komorowski, który pogratulował finalizacji tego ogromnego logistycznego przedsięwzięcia zaznaczając, że Poznań obok Gniezna, to miejsca kluczowe dla kultywowania dziedzictwa kulturowego całego narodu polskiego.

Starosta Dariusz Pilak przekazał gospodarzom miejsca specjalny upominek – zestaw czterech oprawionych plakatów edukacyjnych z serii Kultura Piastów dla dzieci, które to w roku 2012 zostały przekazane w ilości 60 tys. egzemplarzy do wszystkich szkół podstawowych w całej Polsce. Oprócz plakatów Starosta przekazał również kilka zestawów książek z wymienionej serii.

Jak stwierdził Starosta Dariusz Pilak: - Stoję dziś obok Pana Prezydenta (Ryszarda Grobelnego – dop. red) nie tylko jako Starosta Gnieźnieński, ale również jako Przewodniczący Rady Programowo – Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego. Cieszę się, że Poznań i Szlak Piastowski wzbogacił się o nową atrakcję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom współczesnego turysty. Do momentu otwarcia ICHOT był oznaczony na trasie przebiegu szlaku kolorem żółtym (jako tzw. obiekt oczekujący). Od dziś Brama Poznania będzie miała kolor zielony, co oznacza, że obiekt spełnia wszystkie wymogi związane zarówno z tematyką, jak i dostępnością. Jesteśmy zgodni, że Poznań i Gniezno nie powinny ze sobą konkurować, ale współpracować. Nasza współpraca w ramach Rady służy właśnie temu celowi. Wierzę, że Szlak Piastowski, Wielkopolska, Poznań, Gniezno i pozostałe miejscowości na szlaku mogą razem skutecznie zawalczyć o większą ilość turystów.

Jak czytamy na stronie Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT www.trakt.poznan.pl: „Głównym celem utworzenia Interaktywnego Centrum Historii jest aktywizacja turystyczna Ostrowa Tumskiego oraz Śródki jako najstarszych części Poznania, ściśle związanych nie tylko z historią miasta, ale także całego kraju. Badania ruchu turystycznego w Poznaniu pokazują, że aktywność turystyczna na obszarze Ostrowa Tumskiego jest stosunkowo niska. Pomimo swego unikalnego dziedzictwa kulturowego, jest on odwiedzany przez niewielki procent wszystkich turystów odwiedzających miasto. Jedną z głównych przyczyn tak niskiej frekwencji turystycznej jest niedostateczny sposób prezentacji dziedzictwa kulturowego, niedostosowany do potrzeb zwiedzających. Projekt Interaktywnego Centrum Historii ma na celu zmianę tej sytuacji i zaproponowanie produktu turystyki kulturowej, prezentującego historię i dziedzictwo Ostrowa Tumskiego w sposób spełniający wymogi współczesnego turysty”.

Warto podkreślić, iż zwiedzanie obiektu odbywa się przy pomocy audio przewodnika (narracja w kilku językach), który śledzi każdy ruch osoby zwiedzającej, a ponadto w wybranych miejscach można uaktywnić prezentacje dźwiękowe. Całość prezentacji muzealnej jest podzielona na trzy części: ‘tu się Polska zaczęła’, ‘tu Polska trwała’ i ‘tu Polskę odkrywamy’. Na dachu obiektu został ponadto przygotowany specjalny taras widokowy. Co ciekawe, Brama Poznania scala się oszklonym łącznikiem w zabytkowej Śluzie Katedralnej z częścią dawnych fortyfikacji miasta.

Budowa Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego została zrealizowana dzięki środkom unijnym z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Koszt całości przedsięwzięcia to 98 mln zł.

(info. prasowa)