Unikatowy, gnieźnieński „Smok” na wystawie w Mogilnie!
Dodane przez admin dnia Kwiecień 28 2014 10:00:00
W sali Mogileńskiego Domu Kultury można oglądać wystawę poświęconą historii istnienia Policji Państwowej z okazji przypadającej w tym roku 95. rocznicy powołania do życia tej formacji. Wśród wielu eksponatów prezentowanych na wystawie jeden jest szczególny – to unikatowy na skalę światową „Smok” – pistolet wyprodukowany w gnieźnieńskiej fabryce broni należącej do Stanisława Nakulskiego. Wystawa jest czynna do 8 maja.
Treść rozszerzona
Pistolet trafił w ręce mogileńskich policjantów pod koniec 2010 roku. Wtedy jeszcze nie było wiadomo, że jest bardzo cenny historycznie. Do komendy przyniósł go przedstawiciel komunalnego zakładu budżetowego Mogileńskie Domy. Broń i 6 nabojów w szklanej fiolce została wykopana przez pracowników podczas prac związanych z termomodernizacją jednej z kamienic przy ul. Rynek 23.

Policjanci ustalili, że znaleziony pistolet „Smok” to unikatowy egzemplarz, wyprodukowany około 1925 roku w gnieźnieńskiej fabryce broni Stanisława Nakulskiego.

- Kiedy pistolet został przez nas formalnie zabezpieczony, zacząłem go konfrontować ze zdjęciami z katalogów policyjnych i tych umieszczonych w Internecie. Choć na znalezionym egzemplarzu nie można było odczytać żadnych numerów identyfikacyjnych, roku produkcji i nazwy, to po bliższych porównaniach jego gabarytów i elementów konstrukcji zacząłem podejrzewać, że możemy mieć do czynienia z unikatową na skalę Polski, a nawet Europy, bronią. Moje przypuszczenia wkrótce potwierdziły się. Broń z nabojami została przekazana do badań i biegły z tej dziedziny stwierdził, że jest to pistolet „Smok”, wyprodukowany po pierwszej wojnie światowej w fabryce broni w Gnieźnie. Z moich sprawdzeń wynika, że w Polsce oprócz naszego zachowały się tylko trzy takie egzemplarze – mówił wówczas st. asp. Zbigniew Płoszyński, technik kryminalistyki Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie.

Jak wynika z opinii biegłego bronioznawcy, „Smok” pomimo stanu znacznej destrukcji może być obiektem pożądań niejednego muzeum.

Na wystawie w Mogileńskim Domu Kultury można oglądać ekspozycje pochodzące ze zbiorów Piotra Fiałkowskiego oraz Macieja Kaczmarka. Wystawa jest doskonałą okazją do pokazania szerszej publiczności unikatowego na skalę światową pistoletu „Smok”.

Sześciostrzałowy kieszonkowy pistolet kalibru 6,35 mm był pierwszą seryjnie produkowaną bronią krótką w niepodległej Polsce. Gdzieś w połowie lat 20. minionego wieku wytwarzanie tego pistoletu rozpoczął Stanisław Nakulski w swojej fabryce w Gnieźnie. Wielkość produkcji szacuje się na kilkaset egzemplarzy.

(źródło: KWP Bydgoszcz/KPP Mogilno/or)
Fot. KPP Mogilno