Gnieźnieński projekt doceniony
Dodane przez admin dnia Kwiecień 09 2014 13:30:00
Projekt Miasta Gniezno pod nazwą „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski” znalazł się wśród 18 najlepszych projektów, nominowanych do nagrody w VII konkursie „Polska Pięknieje – Siedem Cudów Funduszy Europejskich”. Do konkursu zgłoszono aż 273 projekty z całej Polski. Siedem nagród przyzna kapituła konkursu, ale do kogo trafi ósma zdecydują w głosowaniu internauci.
Treść rozszerzona
Konkurs „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" już po raz siódmy ogłosiło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Nagrodzone zostaną najlepsze projekty, które powstały przy udziale środków unijnych, z programu polsko-szwajcarskiego albo tzw. mechanizmu norweskiego. Nagrody przyznawane są przez kapitułę w siedmiu kategoriach: Obiekt turystyczny (hotel, restauracja, muzeum, centrum kongresowe); Rewitalizacja (obszary miejskie, poprzemysłowe i powojskowe, przestrzeń użytkowa); Zabytek (obiekty sakralne, pałace, zamki, historyczne układy urbanistyczne); Produkt promocyjny (wydawnictwo, portal, kampania promocyjna); Turystyka aktywna (ścieżki rowerowe, szlaki wodne lub turystyczne, parki rekreacyjne, obiekty sportowo-rekreacyjne); Turystyka transgraniczna i międzynarodowa (szlak turystyczny, portal turystyczny, punkt widokowy, projekt turystyczny oparty na współpracy) oraz Miejsce przyjazne dzieciom (parki tematyczne, ogródki jordanowskie, kompleksy rekreacji dziecięcej). Ósmą nagrodę dostanie projekt, który zyska najwięcej głosów w plebiscycie internetowym na stronie: www.polskapieknieje.gov.pl. Głosowanie trwa do 2 maja. Konkurs zostanie rozstrzygnięty 29 maja podczas uroczystej gali.

Gniezno zgłosiło do konkursu w kategorii Produkt Promocyjny projekt: „Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski”. – Celem projektu był wzrost zainteresowania Wielkopolską jako regionem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, bogatym w zabytki historyczne związane z początkami państwa polskiego, wśród których to właśnie Gniezno odgrywa znaczącą rolę. Projekt realizowany był w latach 2011–2012 i polegał na promocji regionu w mediach regionalnych, ogólnopolskich, a także na promocji zewnętrznej. Ponadto, w okresie letnim organizowano szereg imprez plenerowych od inscenizacji koronacji królewskich zaczynając, poprzez pokazy filmowe i teatralne, spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, na Turnieju Żużlowym „O koronę Bolesława Chrobrego”, skończywszy – przypomina prezydent Jacek Kowalski.

Nagrodzone projekty otrzymają prestiżowy tytuł „Cudu funduszu europejskiego”. Nagrodzeni dostaną pamiątkową tablicę, statuetkę i znajdą się w przewodniku, w którym opisane są wszystkie dotychczas nagrodzone projekty. – Będziemy mogli się tym chwalić, bo dostaniemy od ministerstwa 1100 takich wydawnictw. Będziemy też promowani na ministerialnej stronie internetowej. Liczę na głosy gnieźnian, chociaż już sama nominacja jest dla nas wyróżnieniem – podkreśla prezydent Gniezna.

Anna Kaźmierska