„2014! Młodzi dla Wolności”. Spotkanie z Markiem Kosmalą – świadkiem historii współczesnej Polski
Dodane przez admin dnia Kwiecień 08 2014 10:00:00
Uczniowie klasy 6c Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, Martyna Cieślińska, Kacper Kozłowski, Kacper Tejchert i zarazem uczestnicy szkolnego koła historii regionalnej wzięli udział w spotkaniu z Markiem Kosmalą, dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatu w Gnieźnie. Celem spotkania było przeprowadzenie wywiadu z panem Markiem Kosmalą jako działaczem gnieźnieńskiej „Solidarności”. Taka forma spotkania związana była z realizowanym przez całą społeczność SP5 projektem „2014! Młodzi dla Wolności”.
Treść rozszerzona
Wspomniany projekt jest organizowany pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego. Uczniowie poprzez realizację tego przedsięwzięcia mają okazję przybliżyć sobie wiadomości o całym ostatnim dwudziestopięcioleciu naszego państwa. Koordynatorem i zarazem inicjatorem spotkania uczniów z M. Kosmalą jest Katarzyna Winiarska, nauczyciel historii i bibliotekarz.

W trakcie spotkania uczniowie poznali działalność pana Marka na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności. Dowiedzieli się o tym, że pan Kosmala w okresie stanu wojennego zajmował się podziemną działalnością na rzecz pomocy osobom internowanym i ich rodzinom. Redagował i kolportował także  podziemną ulotkę „Piast”. Był śledzony i kilkakrotnie aresztowany za swoją działalność opozycyjną. Za to polityczne zaangażowanie na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności otrzymał także od Prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego, ważne oznaczenie państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności.

Podczas spotkania młodzież miała okazję nie tylko przeprowadzić wywiad z Markiem Kosmalą, ale także zapoznała się z dokumentacją z tamtego okresu działalności opozycyjnej, np. z wyglądem ulotki. Uczniowie obejrzeli także Krzyż Wolności i Solidarności.

Uczniom towarzyszyła Wioletta Smaglewska, nauczyciel historii oraz opiekun w/w szkolnego koła zainteresowań.

To była dla nich niezwykła lekcja historii. Młodzi „dziennikarze” ze Szkoły Podstawowej nr 5 dowiedzieli się, że właśnie dzięki takim ludziom jak Marek Kosmala Polska odzyskała prawdziwą wolność, a oni - młode pokolenie mają możliwość mieszkania i swobodnego działania w demokratycznym państwie.

(m/n)