„Piernik” odwiedzi Gniezno
Dodane przez admin dnia Kwietnia 07 2014 13:00:00
Już w najbliższą sobotę, 12 kwietnia do Gniezna zawita prowadzony parowozem z wolsztyńskiej parowozowni specjalny pociąg „Piernik”. To jednak nie wszystko. Na ten rok zaplanowano także inne przejazdy turystyczne, dzięki czemu miłośnicy kolei nie będą mogli narzekać na nudę.
Treść rozszerzona

„Piernik” rozpocznie swoją podróż w Poznaniu, a zakończy ją w Toruniu. W Gnieźnie pojawi się punktualnie o godzinie 8.00 na peronie trzecim. Tu odbędzie się dłuższy, godzinny postój pociągu, podczas którego lokomotywa zostanie zatankowany wodą. W międzyczasie turyści będą mogli zwiedzić budynki gnieźnieńskiej parowozowni. – Nazwa pociągu wynika oczywiście ze stacji docelowej. Jest organizowany od 2011 roku. Jest to pociąg ciągnięty zabytkową lokomotywą Ol49. Za nią będą znajdowały się zwykłe wagony przedziałowe, a nie zabytkowe. Pasażerowie nie wytrzymaliby tak długiej podróży na drewnianych ławkach – tłumaczy Krzysztof Modrzejewski z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei.

Dla podróżujących może to być swego rodzaju powrót do przeszłości, kiedy to parowozy znajdowały się na czele pociągów pasażerskich. - Przede wszystkim jest to klimat starej kolei. Słyszymy ten parowóz, czujemy jak on nas ciągnie, czujemy dym. Jest to niezwykłe wspomnienie dla niektórych, ponieważ część mieszkańców pamięta, jak parowozy ciągnęły zwykłe pociągi pasażerskie. Jest to pewna nostalgia za parą, pewien powrót do przeszłości – uważa K. Modrzejewski.

Nie będzie to pierwsza i ostatnia wizyta „Piernika” w tym roku. Parowóz zawita do gnieźnieńskiej parowozowni jeszcze 23 sierpnia. - Ta impreza cieszy się takim powodzeniem, że postanowiliśmy, że w tym roku zorganizujemy ją dwukrotnie – wyjaśnia K. Modrzejewski.

Na tym jednak nie koniec. 17 maja z okazji Dni Pary w Gnieźnie pojawią się specjalne pociągi „Wojciech i „Kosynier”. Ponadto odbędą się także przejazdy pociągami z lokomotywą spalinowa nieczynnymi pasażersko liniami kolejowymi. I tak 26 lipca „Wełna” przemierzy trasę Poznań – Gniezno – Kłecko – Wągrowiec – Poznań, a „Pałuki” pokona drogę Gniezno – Janowiec – Kcynia – Janowiec – Gniezno. Nieco później, 25 października, „Skansen” przemierzy najdłuższą trasę z Poznania do Kościerzyny przez Gniezno, Nakło i Chojnice. Wszystkie te przejazdy będą zatem okazją do odbycia podróży liniami, którymi nie kursują już pociągi osobowe.

Chętni do odbycia którejkolwiek z wymienionych podróży mogą nabyć bilety na stronie www.turkol.pl.

Mateusz Fąfara