Zakończono renowację monumentu
Dodane przez admin dnia Marzec 26 2014 13:30:00
Końca dobiegł już remont pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939 – 1945. W ramach przeprowadzonych prac wykonana została nowa tablica pamiątkowa. Wymieniono również tablicę z symbolem narodowym. Pomnik został oczyszczony, a część ściany została odmalowana w kolorze biało – czerwonym. Był to kolejny z rzędu remont wykonany na skutek aktów wandalizmu. Miejmy nadzieję, że ostatni.
Treść rozszerzona
Pomnik Polaków rozstrzelanych w Lesie Miejskim znajduje się na południowych obrzeżach miasta, w Lesie Miejskim, na terenie dawnej strzelnicy garnizonowej.

Odsłonięcia dokonano 11 września 1967 roku. W uroczystości uczestniczyli członkowie gnieźnieńskich struktur Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, których staraniem postawiono monument. Upamiętnia on ośmiu Polaków rozstrzelanych przez Niemców 8 grudnia 1939 roku. W odsłonięciu wzięli udział również przedstawiciele pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 8, której uczniowie mieli otoczyć to miejsce opieką. Pierwotnie zostało ono oznaczone przez miejscową ludność krzyżem wyciętym na pobliskim drzewie.

Monument przedstawia fragment muru z białej cegły, ogrodzony niskim murkiem. Pośrodku znajdują się szerokie schody wiodące do tablicy z napisem: „Pomordowanym przez hitlerowców w latach 1939-1945 – Mieszkańcy Gniezna”.

(m/n)