Niecodzienne zdjęcie w Galerii Jednego Obrazu
Dodane przez admin dnia Marzec 04 2014 19:00:00
Od kilku lat w Centrum Kultury „Scena to dziwna” funkcjonuje Galeria Jednego Obrazu. Być może nie wszyscy nasi Czytelnicy o tym wiedzą, ale w tej nietuzinkowej Galerii można oglądać ciekawe obrazy. Aktualnie prezentowane jest historyczne zdjęcie przedstawiające obecny budynek eSTeDe w roku 1900. O jego historii opowiedział nam regionalista Tadeusz Panowicz.
Treść rozszerzona
- Na tym zdjęciu widać dawny kompleks Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Do tego należał jeszcze drugi budynek, który tutaj obok został zniszczony, i nie wiem, dlaczego konserwator zabytków kilka lat temu nie zareagował, by go uratować. Ale są zachowane fotografie i opisy tego miejsce w kilka książkach – mówi Tadeusz Panowicz.

Dalej regionalista podkreśla, że prezentowane w Centrum Kultury zdjęcie pochodzi z 1900 roku. - Ten budynek był wielokrotnie przebudowywany, była masa modernizacji i niestety dzisiejszy budynek nie ma już nic z tego uroku z 1900 roku. Nie ma tych wszystkich przybudówek, wykuszy i innych elementów architektonicznych, które powodowały, że bryła tego budynku była naprawdę bardzo ciekawa – podkreśla.

Jak przyznaje T. Panowicz, jest kilkaset zdjęć budynków po których w Gnieźnie nie ma już śladu. - Ja na przykład zbieram zdjęcia z atelier Ludwiki Emilii Mąke z ul. Tumskiej 5 w Gnieźnie. Prawdopodobnie na moją najbliższą wystawę w eSTeDe, 14 marca, kilka takich zdjęć przyniosę. To atelier działało do 1917 roku – dodaje.

Wernisaż wystawy książek z II połowy XIX wieku ze zbiorów Tadeusza Panowicza zatytułowanej „Jan Bernard Lange – wydawca gnieźnieński” odbędzie się 14 marca o godz. 17.00. Wystawę można będzie oglądać do 20 marca w sali widowiskowej eSTeDe. Więcej o tej wystawie już wkrótce.

Przy okazji tej wystawy warto zajrzeć do Galerii Jednego Obrazu.

(kfs)