Turystyczne ferie w „Dwunastce”
Dodane przez admin dnia Luty 14 2014 23:30:00
Członkowie Szkolnego Koła Turystycznego działającego w Szkole Podstawowej nr 12 w Gnieźnie aktywnie wykorzystali czas ferii zimowych. Najpierw pojechali do Teatru Wielkiego w Poznaniu na musical „Skrzypek na dachu”, który dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Później zwiedzali kopalnię soli w Kłodawie oraz zamek gotycki w Łęczycy.
Treść rozszerzona
Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznania historii złóż kłodawskich składających się z soli kamiennej o barwie białej oraz unikatowej – różowej. Podziemna trasa turystyczna w Kłodawie uważana jest za najgłębiej położoną (600 m pod ziemią) trasę turystyczną na świecie i prowadzi przez potężne chodniki i komory solne. Następnie z barwnymi bryłkami soli oraz lampami solnymi uczniowie pojechali do Łęczycy, miasta związanego z legendarną postacią diabła Boruty.

Zwiedzanie zamku rozpoczęła lekcja muzealna na temat rycerstwa średniowiecznego. Później członkowie koła oglądali wystawę różnorodnych wizerunków Boruty. Najczęściej diabeł ten przedstawiany jest jako szlachcic z czarnymi wąsami, ubrany w kontusz skrywający ogon oraz czapkę, pod którą ukryte są rogi. Zamek łęczycki ma ciekawą historię. Wybudowany został za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, często gościł na nim Władysław Jagiełło oraz jego syn, Kazimierz.

Opiekunki SKT: Elżbieta Bartnicka – Karasiewicz i Iwona Grajek zapraszają uczniów, rodziców i nauczycieli na kolejną wycieczkę w kwietniu. Tym razem do Szymbarka i Gniewu.

(zdsps)